Ukryta w lasach, wśród licznych jezior Gmina Jedwabno, to centrum ostoi już pokoleń poszukujących prawdziwego wypoczynku wczasowiczów. To tutaj leży słynne, kultowe już, jedno z najczystszych w Polsce jezioro Świętajno i tutaj właśnie ukrył się przecież Smętek. Tutaj generał Samsonow stracił armię i złoto, to tutaj niemal każdy zakątek chroniony jest przyrodniczo i historycznie. Tutaj się odpoczywa.   

Binduga

Binduga

Kolejne, jedno z wielu, dzikie niemal, wolne od zabudowy letniskowej to wyjątkowej urody, opisywane przez wielu jezioro Dłużek leżące w miejscowości o tej samej nazwie oraz przepiękne jezioro Głęboczek, położone w pobliżu leśnej wsi Rekownica. Oczywiście skarby natury i historii chronione są tu z wielką atencją ale do dyspozycji szukających kontaktu z tymi prawdziwymi, z dawnych lat Mazurami i zapomnianą krainą zwaną Oberland, znajdą się i w pełni funkcjonalne, nowoczesne pola namiotowe o europejskim standardzie, gotowe na przyjęcie także mobilnych kamperów oraz doskonale wyposażone ośrodki wypoczynkowe. Sporo w okolicy bardzo dobrej gastronomii, w postaci lokalnych gospód karmiących oczywiście tradycyjnie, po mazursku i do syta. Nad jeziorem Świętajno czeka bardzo dobrze wyposażona wypożyczalnia nowoczesnego sprzętu wodnego. Najbliżej samego Jedwabna, gdzie oczywiście można stanąć na urlop, znajduje się jezioro Jedwabskie lub też Gębik, na którym na ciekawych czeka wyspa o swojskiej nazwie 'Tumidaj’. Na terenie gminy ze zdziwieniem odkrywamy niemałe, pełne niespodzianek przyrody, mazurskie rzeki. Rzeka Omulew, to często dziko meandrujący przez Rezerwat Cietrzewia szlak wodny, którym organizowane są regularne spływy kajakowe, którym zazdrościć może kajakarska autostrada jaką jest Krutynia Walory przyrodnicze gminy to nie tylko jeziora i rzeki, ale także potężne, stare lasy pełne pomników przyrody i jednych z najzdrowszych grzybostanów w kraju znanych z wyjątkowych okazów. (czytaj więcej)

Omulew

Omulew

Jedwabno chlubi się swoim miasteczkowo – wiejskim charakterem. Leśna stolica leży w zapomnianym, odrębnym niegdyś etnicznie, charakterystycznym specyfiką południa Mazur Oberlandzie. Znajdują się tu różne obiekty istotne dla wytrawnych wczasowiczów, np informacja turystyczna, uznana, tradycyjna restauracja, biblioteka, ośrodek kultury, poczta, przychodnia zdrowia, apteka, sklepy. W miasteczku jest też oczywiście kościół, urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej, szkoła, stadion sportowy i orlik, pełna sukcesów ochotnicza straż pożarna. Jedwabno to dobra baza wypadowa np do Szczytna na słynne, Dni i Noce Szczytna, gdzie grają najprzedniejsi artyści krajowej sceny, do Olsztynka (skansen), do Ostródy (kanał ostródzko – elbląski) lub Nidzicy (krzyżacki zamek). Szybko także wraca się z stąd do Warszawy. (czytaj więcej)

Bunkier Czarny Piec

Bunkier Czarny Piec

Obiekty czekające na odkrycie to przebogata historia pełna tajemnic i lokalne, niezwykle urokliwe zabytki takie jak np. kościół parafialny pw. św. Józefa z 1930 roku wraz z plebanią w Jedwabnie, cmentarz rzymsko – katolicki z 1930 roku w Jedwabnie, karczma z zajazdem z XVIII/XIX wieku i młyn wodny z 2 pł. XIX wieku w Małszewie, kościół ewangelicki, obecnie rzymsko – katolicki parafialny pw. św. Wojciecha z lat 1901-02 ukryty w Nowym Dworze, zabytkowe, drewniane mazurskie chaty w miejscowościach Szuć, Kot, Małszewo, Jedwabno, Burdąg czy Nowy Dwór. Miejscowości te leżą na terenie gminy Jedwabno i każda z nich warta jest osobnej uwagi. W samym Jedwabnie warto odwiedzić też siedzibę nadleśnictwa, gdzie po umówieniu można zwiedzić wyjątkowo rzadką i ciekawą wyłuszczarnię nasion szyszek. Można spytać w urzędzie gminy lub informacji turystycznej o możliwość odwiedzenia tradycyjnej piekarni i bardzo wysokiej wieży przeciwpożarowej, skąd widok sięga najdalszych zakątków Oberlandu. Na terenie gminy utworzono sporo ścieżek rowerowych i dydaktycznych. Z centrum Jedwabna można dojść lub dojechać samochodem czy busem do kilku jezior – woda jest naprawdę wyjątkowo czysta (czytaj więcej)

Hotel Natura Mazur Resort & Conference

Hotel Natura Mazur Resort & Conference Warchały

Przez Jedwabno przebiega ważna, tranzytowa droga krajowa 58 oraz droga wojewódzka 508 oferując dobry dojazd z kraju i za granicy, jeżdżą tu busy do Olsztyna czy Szczytna co zabiera do 40 min drogi. Na rybki skoczyć tu można samolotem z Krakowa i Londynu, gdyż Jedwabno i jego skarby leżą 15 minut drogi od międzynarodowego lotniska w Szymanach. Wybierając termin przyjazdu warto też sprawdzić planowany kalendarz imprez – dni Jedwabna, dożynki czy festiwal folklorystyczny z targami sprzętu turystycznego. W Jedwabnie od ponad 30 lat działa uznany zespół pieśni i tańca „Jedwabno” – warto zobaczyć ich występ przy okazji wspomnianego festiwalu folklorystycznego. Jedwabno warte jest uwagi ze względu na wyjazd indywidualny, rodzinny i grupowy, biznesowy czy też medyczny. Otworzono tu bowiem ostatnio, w pięknej miejscowości Warchały, czterogwiazdkowy Hotel Natura Mazur Resort & Conference na niemal sto pokoi. To przystań i baza wypadowa dla osób zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, fantastyczną przyrodą, bogatą historią i turystyką kwalifikowaną. (czytaj więcej)

DSC_4269

Żurawie-bagno Korea Południowa

Gmina Jedwabno jest bardzo atrakcyjna turystycznie, gdyż jest… jedną z mniej zaludnionych gmin w Polsce. To teren o zaprawdę unikalnych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Cały obszar gminy objęty jest ochroną i znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszcza Napiwodzko – Ramucka. Warto wiedzieć, iż prawie cała gmina, co jest ewenementem w skali Europy, znajduje się także w strefie Natura 2000. Niespotykane walory przyrodniczo-krajobrazowe to oczywiście wspomniane, wyjątkowo czyste, aż 32 prawdziwie mazurskie jeziora. To dzika ale spławna, bogata w historię rzeka Omulew ? Wielkie Lasy (Puszcza Napiwodzko – Ramucka) – OSO Natura 2000 – Rezerwat ptactwa błotnego – Fauna ? Dzikie i chronione plaże – Zabytki – cmentarz ewangelicki, cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej (klęska gen. Samsonowa), przepiękna, słynna wśród przyrodników i fotografików aleja dębowa, stare, mazurskie kościoły, zapomniane obeliski, także dąb i karczma Napoleona, który nie omieszkał tu zabawić, system umocnień z okresu II wojny światowej czyli potężne rowy przeciwpancerne i bunkry – gospodarstwa agroturystyczne których naliczyliśmy ostatnio14. Ośrodki wypoczynkowe na ponad 400 miejsc ? zadbane i standaryzowane pola biwakowe ? ścieżki turystyczne – izba edukacji leśnej wraz z wyłuszczarnią nasion (do zwiedzania) ? potężna wieża widokowa – Punkt Informacji Turystycznej – stadion sportowy – dobry dojazd (droga krajowa i wojewódzka) – lotnisko w Szymanach oraz lokalne, pełne niepodrabianej atmosfery festyny wiejskie – Zespół Pieśni i Tańca ?Jedwabno?.

Skarby Armii Narew

Skarby Armii Narew

Jest tego troszkę, toteż na początek, zanim szerzej opowiemy o kolejnych wspaniałościach gminy Jedwabno, podpowiadamy co jeszcze czeka na Was w tutejszej głuszy. To: 100 km leśnych szlaków gotowych na wyprawy rowerowe i piesze. Grobka ? tajemnicza, samotna leśniczówka w lesie, nad rzeką wypływającą z jezior Dłużek i Czarne. Binduga ? malowniczy półwysep, który kiedyś był miejscem spławiania olbrzymich drzew drogą wodną. Leśne bunkry pozycji szczycieńskiej i olsztyneckiej ukryte wśród drzew i nad brzegami jezior. Wioski i wioseczki z zabytkowymi mazurskimi domami, np. Kot czy Małszewo lub położony w głębokim lesie Łajs. Ewangelickie cmentarze w Burdągu i Jedwabnie z zapomnianymi mogiłami Mazurów. Rezerwat Dęby Napiwodzkie ze wspaniałymi pomnikami przyrody liczącymi ponad 300 lat, z których najgrubszy dąb ma w obwodzie 6 m. Szlak tropami klęski generała Samsonowa, czyli leśny kocioł carskiej armii Narew i jego kasa pełna złotych rubli (czytaj więcej). Zapraszamy.