„Dziady cz. II” to jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, napisane przez Adama Mickiewicza. W dniu 21.11.2023 r., mieszkańcy gminy Jedwabno  mieli przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym, będącym adaptacją tego klasyka. Przenosząc się w krainę tajemniczych obrzędów, dusz przeklętych i nieuchronnych losów, widzowie mieli okazję zanurzyć się w atmosferę symbolicznych znaczeń oraz dramatycznych wątków ukazanych scenie sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie, która na ten moment stała się XIX-wieczną ogarniętą półmrokiem i wypełnioną gęstym dymem kaplicą.

Za przygotowanie i reżyserię tego spektaklu odpowiedzialna jest grupa aktorów składająca się w większości z mieszkańców Gminy Jedwabno oraz młodzieży szkolnej Zespołu Szkół w Jedwabnie. Warto dodać, że różnica wieku między aktorami sięgnęła 60 lat.

Wykonanie: WIESŁAW NIDERAUS, MAŁGORZATA GRACZYK, NIKOLA RYDZEWSKA, AGATA KOWALCZYK, ALEKSANDER WEŁNA, OLIWIA BARAŃSKA, JULIA BARAŃSKA, IGOR GRACZYK, JOLA PEŁKA, MAŁGORZATA KACZYŃSKA, KASIA CYGAŃSKA, IWONA DŁUGOKĘCKA, ADAM CUDAK

MUZYKA: TOMASZ BANUL / KOSTIUMY: REGINA GROMEK, JOANNA KACPRZAK / SCENOGRAFIA: BARTOSZ MYŚLAK

Spektakl powstał w ramach inicjatywy pn. „Daj Talent Teatralnie” jako element projektu „Fabryka Kultury” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Edycja 2022. Premiera odbyła się 4 listopada 2022 r.