Dnia 10 lipca 2022 r.  w Jedwabnie odbyły się obchody 79 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej.  Uroczystość rozpoczął Ksiądz Proboszcz Roman Lompa Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie, na której wzruszającą homilię wygłosił również ksiądz Profesor Ryszard Sztychmiller. Następnie przy pomniku głos zabrał inicjator obchodów w Jedwabnie Komendant Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie Pan Szczepan Worobiej.

Na uroczystość przybyli Burmistrz Dobrego Miasta Pan Jarosław Kowalski, Przedstawicielka fundatorów Pomnika Rodzin Kresowych Pani Alina Kaźmierczak, Wicewójt Gminy Jedwabno Pani Elżbieta Katarzyna Koperska, Przewodnicząca Rady Gminy Jedwabno Pani Elżbieta Brzóska, oraz Radna Rady Gminy Jedwabno Pani Krystyna Kabała.

W przemowach podkreślano głównie znaczenie obchodów rocznicy i to, że nie należy zapominać o dramatach, jakie się wydarzyły 79 lat temu na ziemi wołyńskiej, ale też to, że nie można ich wykorzystywać do dzielenia narodów i szerzenia wzajemnej nienawiści.  Mówiono również o potrzebie godnego upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej i konieczności dążenia do prawdy o wydarzeniach z 1943 roku.

Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa.

Podsumowaniem uroczystości była projekcja filmu „Z Radzionkowa na ołtarze” – o Słudze Bożym o. Ludwiku Wrodarczyku oraz filmu ze wspomnieniami pani Jadwigi Senderowskiej.

Zdjęcia: GOK, Kurek Mazurski