Wyłuszczarnia 2019 – ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie

            W dniu 27 listopada 2019 r. obiekt wyłuszczarni nasion w Nadleśnictwie Jedwabno był miejscem w którym odbyły się ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie, będące jednocześnie ćwiczeniem plutonu ratowniczego „Szczytno” oraz koncentracją gminną jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Jedwabno.

W ćwiczeniach udział wzięły następujące siły i środki: pluton ratowniczy „Szczytno” (OSP Jedwabno, OSP Świętajno, OSP Wielbark), jednostki OSP Burdąg, Nowy Dwór, Szuć i dwa zastępy JRG PSP Szczytno.

Scenariusz ćwiczeń oraz działania służb ratowniczych były następujące:

„Trójka mężczyzn włamała się do obiektu i podpaliła pomieszczenia piwniczne, w których składowane były szyszki. Zgromadzony materiał palny i drewniane stropy kilkukondygnacyjnego obiektu, spowodowały bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, który został zauważony przez przypadkową osobę. Pierwsze przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy straży pożarnej, skupiły się na prowadzeniu działań wewnątrz obiektu. W piwnicy strażacy znaleźli mocno poparzonego jednego ze sprawców podpalenia, któremu po ewakuacji udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej.   Bardzo szybko okazało się, że w sieci hydrantowej nie ma wody – kilka godzin wcześniej przepompownia wody uległa poważnej awarii. Kierujący Działaniem Ratowniczym wzywa kolejne siły i środki. Od pracownika Urzędu Gminy, który przybył na miejsce zdarzenia, KDR dowiaduje się, że najbliższy naturalny zbiornik wodny zlokalizowany jest w odległości około 1 km. przy oczyszczalni ścieków. Zapada decyzja o zbudowaniu stanowiska wodnego przy zbiorniku i zastosowaniu metody przetłaczania wody do miejsca pożaru. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych ratownicy zlokalizowani w okolicy płonącego budynku, pod pryzmą drewnianych kłód drewna rannego mężczyznę (to drugi z podpalaczy). Za pomocą zestawu poduszek pneumatycznych unieśli kłody i ewakuowali rannego z licznymi złamaniami do punktu udzielania pomocy medycznej.  Po kilkudziesięciu minutach do strażaków dociera informacja, że w składowisku zużytych betonowych elementów budowlanych, przypadkowa osoba natknęła się na przyciśniętego betonem mężczyznę (to trzeci podpalacz). Straży za pomocą narzędzi hydraulicznych podnieśli betonowy element, ewakuowali mężczyznę. Niestety ratownicy ZRM stwierdzili zgon.”

Po ćwiczeniach odbyło się krótkie podsumowanie, którego dokonali: Pan Marek Trędowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno i st. bryg. Grzegorz Rybaczyk – Komendant Powiatowy PSP w Szczytnie. Następnie uczestnicy i organizatorzy ćwiczeń mogli ogrzać się gorącą herbatą i kawą, zjeść wspaniałą grochówkę oraz  kiełbaski z ognisko które przygotował gospodarz terenu ćwiczeń – Nadleśnictwo Jedwabno.

 

Tekst: mł. bryg. Zbigniew Stasiłojć – KP PSP Szczytno

Krzysztof Nikadon – Komendant Gminny ZOSP RP w Jedwabnie

Zdjęcia: Michał Wojciechowski – OSP Jedwabno

 

STRAŻACY W AKCJI

Ćwiczyli, by sprawnie zareagować w kryzysowej sytuacji.Strażacy przeprowadzili symulację akcji ratowniczej w Gmina Jedwabno ⬇️⬇️⬇️.

Opublikowany przez Telewizja Kopernik Środa, 4 grudnia 2019