Za nami największy festyn odbywający się w ramach gminnego „Kalendarza Imprez 2018” – Dni Szuci i Święto Omulwi. Wydarzenie dwudniowe tradycyjnie przyciągnęło stałych bywalców i dużą grupę turystów. A był ku temu powód, ponieważ wśród bogactwa atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bogaty program imprezy to wynik udanej współpracy Sołectwa Szuć z OSP Szuć i KGW w Szuci, które stanowią doskonały przykład pomysłowości, innowacyjności i tradycji. Za każdym razem zaskakują uczestników programem i nie inaczej było w miniony weekend.
Pierwszy dzień rozpoczął się tradycyjnie już Mszą Św. w intencji mieszkańców Szuci. Następnie przeszliśmy do bardzo miłego akcentu, którym było podsumowanie konkursu fotograficznego „Szuć w obiektywie smartfona”. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a ich prace można było podziwiać w specjalnie przygotowanej galerii. Na sołeckiej scenie zaprezentowali się: kurpiowski zespół folklorystyczny „Pniaki i Krzaki”, zespół „Black Minds” oraz zespół „Frajda”. Dla spragnionych innego rodzaju wrażeń były atrakcje w postaci armwrestlingu – siłowania na rękę oraz gladiatorów – walki na gąbkowe walce. Furorę wśród dużych i małych zrobił ciągnikowy pociąg, oblegany przez całą imprezą przez tłumy dzieci, które podróżowały w wyjątkowych wagonikach. Oczywiście nie zabrakło pyszności w postaci swojskiego jadła serwowanych przez urocze panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szuci. Do późnych godzin wieczornych wszyscy bawili się przy muzyce. A wspaniałym przerywnikiem był innowacyjny wodny pokaz multimedialny.
Drugi dzień Święta Omulwi przebiegał na sportowo. Wyjątkową atrakcją był pokaz jazdy tatarskiej, gdzie aktorzy zadziwiali uczestników swoimi umiejętnościami i zręcznością. Dużo emocji wzbudził pokaz drwali z konkursem rzeźbiarskim, którego zwycięzcą został mieszkaniec Szuci Pan Zdzisław Łachacz. Ponadto każdy mógł wziąć udział w strzelaniu z łuku, wiatrówki oraz oprowadzankach historycznych. Konkurencje sportowe, mini maraton strażacki dla najmłodszych oraz lawa piany to kolejne z niezliczonej ilości atrakcji, które przygotował w tym dniu Sołtys Jerzy Niksa ze swoją zgraną ekipą.