„IX Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”, organizowany przez Gminę Jedwabno we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie, rozpoczął się 7 czerwca 2017 r.

Jedna z grup młodzieżowych wraz z opiekunami wczoraj dotarła do miejscowości Kot i nocowała w lokalnej świetlicy. W dniu dzisiejszym dwie grupy uczestników podejmują się przeprawy przez rzekę Omulew, na wysokości wieży w Małdze. Pomocą służyć im będą strażacy z OSP Szuć, wykorzystując do tego swoją łódź. Obie grupy nocują dzisiaj na terenie gminy Jedwabno – w świetlicy wiejskiej „Pod Lipą” w Szuci oraz w świetlicy w Kocie. Natomiast rekonstruktorzy, których widują Państwo na terenie gminy, goszczą już od środy w świetlicy wiejskiej „Promyczek” w Nartach.

W sobotę wszystkie grupy schodzą się do Jedwabna. Wieczorem odbędzie się ognisko harcerskie w Parku, a uczestnicy wydarzenia nocować będą na Hali Sportowej.

A jak to wygląda od kuchni? Jest to ogromna ilość logistycznych działań pracowników IPN w Warszawie, którzy monitorują przez cały dzień uczestników Rajdu, wytyczają miejsca w lasach gdzie rekonstruktorzy przygotowują grupom zasadzki, dbają o prowiant oraz organizują pozostałe elementy przedsięwzięcia. Zdjęcia przedstawiają wytyczne przekazywane rekonstruktorom w miejscowości Rekownica.

Uwieńczeniem Rajdu będzie uroczystość odbywająca się w niedzielę 11 czerwca 2017 r. na placu w Piduniu, gdzie zaprezentowana zostanie rekonstrukcja historyczna Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
pn. „Potyczka pod Piduniem 1946”, przygotowana Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław” oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Zapraszamy!