W dniu 21.09.2011 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie sołectwo Nowy Dwór zorganizowało spotkanie pt. ?Hej, Mazury, jak wy cudne!?. Wyjątkowymi gośćmi tej uroczystości byli przedstawiciele rodzin mazurskich Gminy Jedwabno. Uroczystość poprowadziła Danuta Orzołek. Natomiast Danuta Trzcińska, sołtys Nowego Dworu, zapoznała przybyłych gości z rodzinami mazurskimi, które pozostały na terenie gminy Jedwabno. Oczywiście nie zabrakło również powitania wszystkich przez wójta gminy Jedwabno Krzysztofa Otulakowskiego, który podziękował przedstawicielom rodzin mazurskich, że przybyli na spotkanie i że nie wyrzekli się swojej mazurskości.

Następnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna wykonana w ramach projektu edukacji regionalnej ?Jedwabno w fotografii dawniej i dziś?, której autorkami są Grażyna Szczepanek i Wanda Bojarska. Dużym zainteresowaniem cieszyła sie również kronika ze zdjęciami budynków Jedwabna dawniej i dziś oraz prace plastyczne grupy dzieci z klas IIIa i Vb z Zespołu Szkół w Jedwabnie.

Wielki podziw wśród zebranych wzbudził występ dzieci z koła teatralnego ?Entliczek pętliczek? z Nowego Dworu, którego opiekunem jest Katarzyna Żebrowska. Malutkie dzieci swoim występem zachwyciły i rozczuliły wszystkich zebranych gości. W dalszej części artystycznej wystąpił zespół wokalno -instrumentalny ?Forte? działający przy Zespole Szkół w Jedwabnie, a prowadzony przez Ewę Przychodzką. Występująca młodzież z pełnym profesjonalizmem pogłębiła atmosferę wspomnień skłaniając do refleksji.

Uwieńczeniem spotkania była prezentacja multimedialna ukazująca walory przyrodniczo – krajobrazowe gminy Jedwabno oraz krótkie omówienie uroczystości i festynów, które odbyły się na terenie gminy w tym roku zaprezentowana przez Izabelę Włodkowską z GCI.

Gospodynie z Nowego Dworu przygotowały na ta okazję wiele słodkich wypieków, dlatego wszyscy na zakończenie spotkania mogli jeszcze podzielić się swoimi wrażeniami i zwyczajnie porozmawiać przy kawie kosztując pyszne ciasta.

Szczególnym gościem spotkania z rodzinami mazurskimi był Wiceminister Edukacji Zbigniew Włodkowski, który podkreślił istotną rolę podtrzymywania tradycji i obyczajów mazurskich na tych terenach. Zauważył, jak trudne jest kontynuowanie kultury mazurskiej, która na przestrzeni lat zanikła, w odróżnieniu od kultury warmińskiej lub kurpiowskiej. Wspomniał również o poetach mazurskich, o istotnej roli, jaką ich poezja pełni w kultywowaniu mazurskości naszych ziem. Zbigniew Włodkowski uczestniczył także w dalszej części spotkania, tym bardziej, że wiele osób chciało z nim, chociaż chwilę porozmawiać.

Eksponaty do kącika mazurskiego użyczyła Elżbieta Brzóska oraz Joanna Porycka ze Stowarzyszenia Kotowskie Centrum Aktywności Lokalnej ?Omulew?, która także zajęła się zaprojektowaniem niniejszej dekoracji.

Spotkanie ?Hej, Mazury, jak wy cudne!? odbędzie się pod nową nazwą ?Biesiada Mazurska? tym razem w Nowym Dworze 1 października (w sobotę) w świetlicy wiejskiej.

Zdjęcia: Natalia Jasiukas