XXVIII Dni Jedwabna za nami! Tegoroczne obchody były ściśle związane z historią założenia miejscowości, a dokładniej z bartnictwem i produkcją miodu i wosku. Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie pn.” Święto Miodu i Wosku”, który został dofinansowany z programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022. Zadanie polegało  na organizacji cyklu wydarzeń, które miały na celu przybliżenie lokalnych tradycji zarówno stałym mieszkańcom jak i turystom przebywającym na terenie Gminy Jedwabno. W czerwcu w ramach projektu zorganizowano cykl 3 wykładów oraz 2 konkursy związane z tematyką projektu.

Piątkowe wydarzenia rozpoczęto od przeprowadzenia warsztatów ekologicznych. Tematem przewodnim były pszczoły i pomysł na stworzenie im przestrzeni, gdzie znajdą dom i zaspokoją głód, w związku z czym dzieci z pomocą instruktorów wykonały bomby nasienne. W pobliskim parku na uczestników warsztatów czekała przygotowana gra terenowa, która pozwoliła jeszcze bardziej zgłębić wiedzę dotyczącą pszczół.  Przed wieczornym koncertem mieszkańców zaproszono do Gminnego Ośrodka Kultury na wernisaż wystawy pokonkursowej „Miód i wosk”, następnie  w sali kinowej domu kultury zabrzmiała miłosna muzyka w wykonaniu wybitnej wokalistki Joanny Kondrat przy akompaniamencie Tomasza Banula.

Zwieńczeniem realizowanego projektu był festyn pn. „Święto Miodu i Wosku”, który odbył się w sobotę w Parku Gminnym w Jedwabnie.  To główne wydarzenie Dni Jedwabna, które obfitowało w koncerty muzyczne i warsztatowe stoiska miodowe. Po oficjalnym otwarciu imprezy, którą poprowadził Wojciech Grochowalski odbyło się ważenie zawodników przed niedzielną V Galą Boksu w Jedwabnie. Program artystyczny rozpoczął  się godzinnym interaktywnym spektaklem muzycznym dla dzieci pn. „Opowieści Wielkiej Drogi” przygotowanym przez Teatr Mozaika. Następnie daliśmy się ponieść muzyce z tamtych lat, czyli DANCE, POP, MUSIC w wykonaniu Ulli Babiel – Walendziewskiej & Natalie.  Przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów organizowanych w ramach wspomnianego wcześniej projektu, a mianowicie konkursu plastycznego „Miód i wosk” oraz konkursu kulinarnego ” Z miodem w roli głównej”. Do konkursu plastycznego zgłosiło się 19 osób. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

Przedszkola

1 miejsce: Radek Soja

2 miejsce : –

3 miejsce: –

Klasy 1-4

1 miejsce: Ignacy Nowacki

2 miejsce : Hanna Stypik

3 miejsce: – Maria Piórkowska

Wyróżnienia: Anastazja Karalus, Victoria Krzemińska

Klasy 5-8

1 miejsce: Lena Więcek

2 miejsce: Zuzanna Kleniewska

3 miejsce: –

Szkoły ponadpodstawowe

1 miejsce: Wiktoria Pietroniuk

2 miejsce: –

3 miejsce: –

Dorośli

1 miejsce: Helena Sowińska

2 miejsce: Halina Dudzik

3 miejsce: Bolesława Kłodowska

Laureaci konkursu plastycznego zostali nagrodzeni kartami podarunkowymi do sklepu EMPIK.

Do konkursu kulinarnego zgłosiły się 4 podmioty, z czego tylko 2 dostarczyły potrawy konkursowe i deser na bazie miodu. I tak Komisja jednogłośnie stwierdziła, że oba podmioty  zasługują na 1 miejsce. Mowa tu o Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedwabnie, który wygrał sokowirówkę oraz Klubie Seniora „Złota Jesień”, którego nagrodzono elektryczną patelnią.

Po uroczystym wręczeniu nagród, scenę przejęły trzy doświadczone muzykantki , które zabrały nas w taneczną muzyczną wyprawę do Karpat. Zaprezentowały pieśni i śpiewki, hucułki, kołomyjki hory i srby po polsku, ukraińsku, rumuńsku i romsku. Późnym wieczorem na deskach naszej sceny pojawiła się Katarzyna Hain znana szerszej publiczności jako STASHKA – gwiazda wieczoru tegorocznych Dni Jedwabna.  Piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów ma na swoim koncie niejedno osiągnięcie i  co ciekawe pochodzi ze Szczytna. Ze swoim repertuarem zachęciła do tańca publiczność, którą następnie ze swoją porywczą muzyką przejął Bartosz Abramski  – przedstawiciel nurtu polskiej muzyki tanecznej disco, mieszkaniec sąsiedniej gminy.  Do późnych godzin nocnych imprezę w rytmie przebojów muzyki dance poprowadził  Mariusz Kowalski.

Imprezie towarzyszył jarmark miodowy, na którym były prowadzone liczne warsztaty m.in. robienia świec woskowych, kaletnicze, garncarskie. Nie zabrakło stoisk rękodzielniczych naszych lokalnych wystawców czy stoiska z miodem z lokalnej pasieki oraz ciekawych pokazów m.in. postępowania w przypadku użądlenia przez pszczołę, które zaprezentował Pan Hubert Domański – historyk i wieloletni pszczelarz.

3 lipca 2022 r. na Hali Sportowej w Jedwabnie odbyła się V Gala Boksu Polska – Ukraina. Mecz rozpoczął się od mszy świętej w kościele w Jedwabnie, gdzie proboszcz wygłosił mszę upamiętniającą utalentowanego olimpijczyka Józefa Grudnia a następnie pobłogosławił startujących pięściarzy. Sam mecz bokserski Polscy „młodzicy” wygrali z Ukrainą 14:6 – V Gala Boksu w Jedwabnie.
W poszczególnych walkach wygrywali Filip Bochenek w wadze 40 kg, Igor Stężycki 42 kg, Jakub Marcinów 50 kg, Marcel Bogdański 52 kg ( zawodnik Gwardii Szczytno ), Patryk Sawlański 57 kg ( zawodnik Gwardii Szczytno ), Jan Januszewski 57 kg i Robert Czechowski 70 kg. Z grona wymienionych młodych pięściarzy na punkty po 3:0 zwyciężyli Filip Bochenek, Igor Stężycki, Jakub Marcinów, Jan Januszewski i Robert Czechowski, zaś 2:1 triumfował Patryk Sawlański. Z kolei Marcel Bogdański wygrał w 1 rundzie (AB) co dało kibicom bardzo efektowną walkę i podniesienie emocji. W hali sportowej w Jedwabnie boksowali także – z polskiej reprezentacji – Oskar Mańka w kategorii 46 kg, Mateusz Osmólski 54 kg (kadet) i Kacper Czyżman 63 kg ( zawodnik Boks Jedwabno ). Dodatkowo walkę niepunktowaną stoczył Igor Jagiełło 40 kg z Gwardii Szczytno, gdzie zaprezentował techniczny boks jednocześnie otwierając zawody. Po meczu bokserskim trener Zenon Jagiełło oświadczył, iż postawa naszych pięściarzy była bardzo dobra, co dobrze prognozuje na Mistrzostwa Europy w Boksie, które odbędą się w sierpniu w Turcji .”Wiem że zawodnicy byli już strasznie zmęczeni obozem, który miał miejsce tuż przed Galą  i brak było tej świeżości, ale to nie jest jeszcze ten etap, aby byli oni w 100 procentach przygotowani, to ma nastąpić w Turcji. Wiemy nad czym mamy pracować i chcę dodać, że Ukraina to jedni z najlepszych pięściarzy na świecie i rywalizacja z nimi wnosi bardzo dużo dobrego dla naszych zawodników ( pewność siebie ). Dziękuję Wójtowi Gminy Jedwabno za wielką pomoc w organizacji tak ważnej dla młodzieży imprezy sportowej i dołożenie cegiełki do sukcesu finalnego Polskich pięściarzy na Mistrzostwach Europy. Cieszę się, że swoją obecnością zaszczycił nas też olimpijczyk Paweł Skrzecz, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z zawodnikami.”- tłumaczy Zenon Jagiełło.