Zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie odwołane, ale my zachęcamy do aktywności w domach. I tak, rozpoczynamy cykl publikowania ciekawych zajęć do wykonania w domu przez dzieci i młodzież. Zapraszamy do śledzenia profilu Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie na facebooku.

https://www.facebook.com/Gminny-O%C5%9Brodek-Kultury-w-Jedwabnie-422875144722499/

Na dziś mamy dla Was przepis na wykonanie samodzielnie Gniotka. Spróbujcie- to naprawdę proste!

Do wykonania Gniotka potrzebujecie:

Balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub ryż, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker.

Krok po kroku wykonanie gniotka prezentujemy na filmie umieszczonym na końcu postu. Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę.

Kilka osób pytało czemu nie wsypujemy mąki przez lejek bezpośrednio do balona. Odpowiedź jest prosta do nienadmuchanego balona nie zmieścimy tyle mąki, co do nadmuchanego i zamiast gniotka wyjdzie nam “flak” 🙂 Dlatego właśnie robimy to za pomocą butelki. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię. Nasza zabawka jest już gotowa, zobacz na filmie jakie to proste 🙂

https://youtu.be/2Asv1QetBms

Źródło: https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/10/jak-zrobic-gniotka/