Telekamery rozdane! Bestsellery Empiku –wręczone! Brytyjskie BAFTA przyznane! Oscary także trafiły do laureatów, a więc najwyższy czas na Kormorany ! Uroczysta Gala „Kormorany 2019” odbyła się dnia 07.02.2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie.  Statuetki i podziękowania laureatom wręczali Pan Sławomir Ambroziak Wójt Gminy Jedwabno oraz Pani Elżbieta Brzóska Przewodnicząca Rady Gmin Jedwabno, uroczystość poprowadziły Izabela Włodkowska oraz Dominika Wyszyńska. Tradycyjnie Kapituła „Kormorany 2019” przyznała nominacje oraz główne statuetki w pięciu kategoriach, wręczone zostały także wyróżnienia oraz specjalne podziękowania przyznane przez Pana Jerzego Pałasza Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie. Po wręczeniu statuetek wystąpił zespół „Czerwony Tulipan” z Olsztyna, a następnie goście udali się na wystawę grafiki Pana Przemysława Kozak oraz bankiet przygotowany przez Panie z Sołectwa Jedwabno.

I.  „Sponsor” kategoria ta określa osoby i instytucje, które finansowo wspierały imprezy kulturalne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie oraz inne działania podejmowane na rzecz Gminy Jedwabno. Instytucje te regularnie wspierają stałe imprezy kulturalne takie jak m.in.: „ Dni Rodziny”, „Dni Jedwabna” , Gala Boksu Amatorskiego czy „„Dożynki”.

Kapituła „Kormorany 2019” nominowała w tej kategorii następujące podmioty:

 1. Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej ZETO Software w Olsztynie
 2. Firma Remontowo – Budowlana „PYRYS-BUD” w Ostrołęce
 3. Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Jedwabnie
 4. NOVUM Spółka z o.o. Spółka Komandytowa
 5. Skład Budowlany „STAN-BUD” w Jedwabnie

Nagrodę „SUPERKORMORAN 2019” otrzymał Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Jedwabnie

Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o. o. w Jedwabnie powstała w 2016 roku. Spółka powołana została do obsługi mieszkańców i stanowi 100% własności Gminy. To jest nasza wspólna gminna Spółka i realizuje zadania w zakresie: zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków, obsługi kotłowni, zbiórki odpadów oraz wiele innych, gdyż stale się rozwija i dochodzą nowe usługi mające na celu ułatwić życie mieszkańcom Gminy. Warto wspomnieć także o kadrze zakładu, która nastawiona jest na podnoszenie wiedzy i zdobywanie nowych kwalifikacji. Obecnie Prezesem Spółki jest Pan Robert Barański. Dziękujemy bardzo Spółce, że są zawsze bardzo pomocni w sprawach technicznych oraz przy organizacji imprez plenerowych. Często po prostu bez nich nie dalibyśmy sobie rady. Dodatkowo pracownicy spółki wykazują się wielką empatią pomagając w prostych sprawach codziennych związanych z funkcjonowaniem Domu Kultury. Mamy nadzieję, że tak wspaniała współpraca będzie trwała jeszcze długi czas.

II. „Wspierający Działania Kulturalne” kategoria ta określa osoby bądź instytucje , które pomagają przy organizacji imprez na rzecz upowszechniania kultury w Gminie Jedwabno oraz promują jej pozytywny wizerunek poza Naszymi granicami.

Kapituła „Kormorany 2019” nominowała w tej kategorii następujące podmioty:

 1. Grupa Niepokonani działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedwabnie
 2. Pan Piotr Bera
 3. Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie
 4. Zespół Szkół w Jedwabnie
 5. Państwowa Straż Rybacka w Olsztynie

Nagrodę „ SUPERKORMORAN 2019” otrzymali: Zespół  Szkół w Jedwabnie oraz Pan Piotr Bera

Zespół Szkół w Jedwabnie. Nauka, rozpoczęła się 1 września 1945 roku w jednym, co prawda piętrowym, ale małym budyneczku, w którym mieściły się cztery klasy na parterze i dwie sale lekcyjne na pierwszym piętrze. Obecnie szkoła ciągle się rozwija, za sprawą realizowanych projektów, wyposażona jest w sprzęt multimedialny, pracownię komputerową na 25 stanowisk, pozyskano 25 laptopów oraz 20 tabletów, które są przenośne w różnych salach wedle potrzeb edukacyjnych. Większość klas doposażona jest w ekrany dotykowe bądź tablice multimedialne. Realizowane są zajęcia dodatkowe stymulujące zainteresowania wychowanków, a także prowadzone są zajęcia dla uczniów z trudnościami w nauce. Od 2009 roku funkcję dyrektora sprawuje Pan Mariusz Dobrzyński. Zespół Szkół w Jedwabnie to również stały partner podczas organizacji świąt państwowych oraz uroczystości patriotycznych.

Pan Piotr Bera od 2015 roku pełni funkcję Sołtysa Sołectwa Dłużek. Od wielu lat z niezmiennym zapałem angażuje się w realizację wydarzeń kulturalnych Gminy Jedwabno, gdzie jedną z nich jest Gala Boksu Amatorskiego . Za jej sprawą odwiedzają nas zawodnicy w wielu Państw dając tym samym naszym adeptom możliwości nabycia niesamowitego doświadczenia i kunsztu tej dyscypliny.  W tym roku, w maju, gościć będziemy zawodników z Norwegii. W Gminnym Ośrodku Kultury Pan Piotr prowadzi Klub Szachowy „Kormoran”. Społecznik i działacz w pełnej krasie dzięki czemu przyczynia się do promocji Gminy także poza jej granicami.

III. „Sołectwo” kategoria ta określa samorząd sołecki ,wyróżniający się jakością i ilością organizowanych imprez, realizacją projektów współfinansowanych przez Gminę Jedwabno lub Urząd Marszałkowski oraz ulepszający zaplecze kulturalno-rekreacyjne dla swoich mieszkańców.

Kapituła w tej kategorii nominowała następujące Sołectwa:

 1. Sołectwo Jedwabno
 2. Sołectwo Kot
 3. Sołectwo Małszewo
 4. Sołectwo Nowy Dwór
 5. Sołectwo Narty

Nagrodę „SUPERKORMORAN 2019” otrzymało: Sołectwo Małszewo

Od 2019 roku sołtysem Sołectwa Małszewo jest Pan Robert Paratowski, który działa z Panią Kamilą Szczepańską Radną Rady Gminy Jedwabno. Nastąpiły tam niesamowite przemiany i cały czas niezmiennie obserwujemy w sołectwie prawdziwy ruch społeczny. Mieszkańcy potrafią cudownie się zjednoczyć wykonując prace na rzecz sołectwa, organizują zajęcia i warsztaty w świetlicy wiejskiej dla dzieci, sołeckie imprezy kulturalne i integracyjne. Czynnie biorą udział w inicjatywach realizowanych przez Dom Kultury reprezentujących całą Gminę takich jak np.: organizacja stoiska kulinarnego podczas Dożynek Powiatowych czy Świętojanek. Zdecydowanie ukierunkowani są na dalszy rozwój.

IV. „Wolontariusz” kategoria ta określa osoby, które znaczną część swojego wolnego czasu poświęcają na opiekę nad zwierzętami, biorą czynny udział w kreowaniu pracy Przytuliska w Jedwabnie, przy realizacji działań wynikających z Kalendarza Imprez Gminy Jedwabno oraz biorących udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nominacje do nagrody w kategorii WOLONTARIUSZ otrzymali:

 1. Wolontariusze Przytuliska w Jedwabnie reprezentowani przez Panie Katarzynę Kosim -Orzechowską oraz Panią Beatę Ogniewską
 2. Wolontariusze Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy reprezentowani przez Szefa Sztabu Pana Andrzeja Maternę

Nagrodę „SUPERKORMORAN 2019” otrzymał: Pan Andrzej Materna –Szef Sztabu WOŚP ,259 Miejski Dom Kultury Szczytno

Nagrodę otrzymał i odebrał Pan Andrzej Materna w imieniu wszystkich dotychczasowych wolontariuszy Gminy Jedwabno. Sztab WOŚP w Szczytnie, którego szefem jest Pan Andrzej Materna to od wielu lat instytucja pod którą podlegamy podczas Orkiestry, gdzie wspólnie kwestujemy zbierając środki na szczytne cele charytatywne. Pan Andrzej co roku mimo różnych sytuacji, chęci i odbioru społecznego Orkiestry niezmiennie, zawsze o czasie motywuje i mobilizuje nas do znalezienia wolontariuszy w Jedwabnie i zorganizowania Naszego gminnego finału. I za to właśnie, za tą determinację i owocną współpracę chcielibyśmy mu podziękować.

V. „Jedwabno w Literaturze”  w tej kategorii kapituła pragnie wyróżnić autorów książek opowiadających o Jedwabnie, Gminie Jedwabno lub urodzonych w Jedwabnie oraz o ludziach żyjących tu zarówno w latach ubiegłych jak i teraźniejszych.

Nominacje do nagrody w kategorii JEDWABNO W LITERATURZE wręczyła Pani Irena Cytruk Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie, a otrzymały ją następujące osoby:

 1. Pani Iwona Ray
 2. Pan Roman Kuśmierczyk
 3. Pan Leszek Mierzejewski
 4. Pani Krystyna Królikowska
 5. Pan Jerzy Woźniak
 6. Pani Małgorzata Manelska
 7. Pani Grażyna Mączkowska

Nagrodę „SUPERKORMORAN 2019” otrzymały: Pani Krystyna Królikowska oraz Pani Iwona Ray                         

Pani Iwona Ray twórca polskiej kultury od 50 lat. Od 40 lat duszą i sercem jest związana z Mazurami, a od 2014 roku jest mieszkanką naszej gminy. Poetka, piosenkarka i kompozytorka. W 1994 roku nagrała autorską płytę kompaktową pod tytułem „W dwuosobowej łodzi”, której fragment  mamy przyjemność teraz słuchać.  Pani Iwona Ray to osoba wszechstronna: aktorka teatralna, filmowa, pisarka, producent i mecenas sztuki. Wydana w 2014 roku powieść „Uwięzione dusze” przenosi nas w okres drugiej wojny światowej w mazurskiej rzeczywistości, wpleciony w barwną, nowoczesną historię rodzinną. Od 2015 do 2019 roku wydała swoje wiersze wybrane w trzech książkach: „Album Rodzinny”, ”Spotkania”, „Pustelnicy”.

Pani Krystyna Królikowska z wykształcenia psycholog, z zawodu nauczyciel akademicki, z zamiłowania ktoś, kto uwielbia pisać, nie rozstaje się z podręcznym zeszycikiem i długopisem. W 2010 roku została właścicielką działki w mazurskim Kocie. Jak mówi Pani Krystyna „To jest moje drugie, poza Warszawą, miejsce na Ziemi. Trzecim jest Jedwabno, a przede wszystkim biblioteka, z którą bardzo szybko zawarłam znajomość i bardzo się z tego cieszę”. Oprócz wierszy dla dorosłych i dzieci jest autorką kilku krótkich widowisk (też dla dzieci), bajki muzycznej i kilku tekstów śpiewanych.

Wyróżnienia specjalne  wręczane za czynną współpracę przy organizacji imprez okolicznościowych w Gminie Jedwabno oraz za dotychczasowy bezinteresowny wkład  pracy otrzymali:

Pani Ewa Bem polska piosenkarka jazzowa, wykonująca także muzykę pop oraz blues, autorka tekstów piosenek. Zauroczona krajobrazem Mazur w sezonie letnim zamieszkiwała w domku letniskowym w Dłużku. Dzięki temu jej obecność spowodowała nawiązanie współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedwabnie. Koncert Pani Ewy z udziałem Andrzeja Jagodzińskiego stał się ważnym  wydarzeniem kulturalnym w gminie Jedwabno. Kontynuacją współpracy była jej stała obecność w komisji oceniającej uczestników ówczesnego Festiwalu Piosenki Obozowej w Jedwabnie.

Pan Krzysztof Daukszewicz polski satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Można by rzec „stały mieszkaniec ziemi szczycieńskiej” od wielu lat jest obecny w programach Dni Jedwabna organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie. Dzięki jego uprzejmości pierwsze koncerty zawsze były okraszone występami zaproszonych przez niego gości takich jak: Tadeusz Woźniak czy Krakowski Zespół „Pod Budą”. Stąd w chwili obecnej kontynuujemy tę idee w formie spotkań pod tytułem „Krzysztof Daukszewicz zaprasza…..” na korzystnych dla organizatora warunkach finansowych.

Zespół „Czerwony Tulipan”  to grupa muzyczna i kabaret z Olsztyna, który powstał w 1985 roku. Ich repertuar obejmuje poezję śpiewaną, lirykę i satyrę. Jest częstym gościem w Kalendarzu Imprez Gminy Jedwabno , niemalże mamy ich już na etacie, a rozpoczynali jako członkowie Komisji oceniającej uczestników ówczesnego Festiwalu Piosenki Obozowej w Jedwabnie. O tym co grają i jak świetnie im to wychodzi przekonają się Państwo w dalszej części wieczoru.

Ochotnicze Straże Pożarne w Burdągu, Szuci i Jedwabnie są nieodłącznym partnerem podczas organizacji imprez plenerowych. Zawsze na wysokim poziomie czuwają nad bezpieczeństwem uczestników realizowanych przedsięwzięć. Swoją dodatkową pracę wykonując zawsze bezinteresownie  i dużym zaangażowaniem. Dziękujemy im za to.

Pani Agata Tyc oraz Pan Marek Zyśk to rolnicy z Naszej Gminy i ubiegłoroczni Starości Dożynek Gminno –Parafialnych w Jedwabnie. Chcielibyśmy podziękować im za pełnienie tej zaszczytnej funkcji, że mimo wielu obowiązków zdecydowali się poświęcić nam swój wolny czas. Dziękujemy bardzo!

Pani Małgorzata Kałyszewska  oraz Pani Barbara Kowalewska odkąd Panie zaprezentowały swoje prace na wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie a Pani Barbara na wystawie prac plastycznych pn. „Powroty” odtąd chętnie włączały się w inicjatywy podejmowane przez Dom Kultury. Dziękujemy za niesłabnący zapał i życzymy aby wena, która Panie otacza i którą widać w Pań pięknych obrazach i pracach została z Paniami jeszcze długi czas ku naszemu zadowoleniu.

Podziękowania otrzymali: Pan Wiesław Arbatowski, Państwo Bożenna i Zbigniew Buk, Państwo Małgorzata i Ryszard Dawid, Pan Józef Ciak, Pani Magdalena Gnoza – Adamska, Pani Barbara Gnoza-Wawrzynkiewicz, Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie, Pan Stanisław Kozłowski, Państwo Marzena i Jacek Kozłowscy, Pan Leszek Mierzejewski, Pan Wiesław Nideraus, Pani Dorota Dudzik i Pracownicy Poczty Polskiej S.A. w Jedwabnie, Pani Maria Pyrzanowska, Państwo Małgorzata i Bogdan Roceń , Pani Karolina Skwiot, Ochotnicza Straż Pożarna w Pasymiu.