W sobotę 22.06.2019 roku otworzyliśmy festynowy sezon letni były to Świętojanki, które w tym roku odbyły się w Małszewie. Wieczorne harce i swawole poprzedzone były zawodami w pływaniu długodystansowym OPEN WATER 2019 V edycja Pucharu Warmii i Mazur. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Pływackie Masters Olsztyn. Zawody sędziował Marek Rżyski.

A oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

PIANKI OPEN

  1. Marcin Szymkowiak
  2. Mariusz Gawkowski
  3. Marcin Charzyński

KOBIETY OPEN

  1. Aleksandra Bednarek
  2. Zuzanna Brzozowska
  3. Anna Borys

MĘŻCZYŹNI OPEN

  1. Grzegorz Monczak
  2. Paweł Gregorowicz
  3. Piotr Konopacki

Drugą część Małszewskiej Nocy Świętojańskiej otworzyli Sołtys Sołectwa Małszewo Robert Paratowski oraz Wójt Gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak. Nieodłącznym elementem corocznych obchodów sobótki jest obrzęd Świętojański w wykonaniu podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie. Rusałki tańcząc w białych sukniach oddały magiczny charakter święta puszczając także wianki do wody. Przygotowane zostały przez instruktorki GOKu Dominikę Wyszyńską oraz Milenę Krajza. Następnie, aby tradycji stało się zadość, wszyscy goście mieli za zadanie odszukać ukryty Kwiat Paproci. Ten kolejny symbol nocy świętojańskiej miał świecić niezwykłym blaskiem i wskazywać drogę do ukrytych skarbów, a temu, kto go znalazł, zapewniał bogactwo i szczęście. Kolejnym punktem, jakże atrakcyjnego programu, był pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu Grupy Ratowniczej Autrimpus Szczytno. Upozorowany został wypadek na kajaku dwóch kobiet będących pod wpływem alkoholu. Odbyła się sprawna i skuteczna akcja ratownicza w tajniki której wprowadzał widzów Grzegorz Achremczyk. Pod nadzorem ratowników wodnych przeprowadzone zostały regaty kajaków, których zwycięzcą został Damian i Mikołaj. Dużym zainteresowaniem cieszyło się plecenie wianków. Wianki były symbolem panieństwa, dziewczyny plotły je z polnych kwiatów, przywiązywały do deski, a w środek wstawiały świecę. W noc świętojańską należało puścić je na wodę. Ich dalszy los odzwierciedlać miał losy panien. I tak, komisja w składzie Irena Cytruk (Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie), Aleksandra Krawczewska oraz Agnieszka Pyrzanowska przyznały za piękne wianki trzy miejsca na podium oraz dwa wyróżnienia. Wszystkie zawody i konkurencje okraszone były fantastycznymi nagrodami wręczanymi przez Sołtysa Sołectwa Małszewo Roberta Paratowskiego. Zdaniem komisji najpiękniejszy wianek uplotła Katarzyna Nowosielska. W między czasie odbywały się warsztaty o tematyce bezpieczeństwa prowadzone przez przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Szczytnie. Wszyscy chętni mogli wypróbować sygnalizację świetlne i dźwiękowe w radiowozie oraz zostać zakutymi w kajdanki. Swoje stoisko z domowymi wypiekami oraz biżuterią wystawili wolontariusze Przytuliska Jedwabno zbierając tym samym datki na zwierzaki mieszkające w jedwabieńskim schronisku. Tego wieczoru nie mogło zabraknąć szant w wykonaniu zespołu muzycznego „Port” ze Szczytna nawiązującego do symbolu Świętojanek jakim jest woda oraz ognia. Swój spektakl zaprezentowała grupa Teatralno- Ogniowa „Zakręceni” działająca pod opieką Jolanty Pietruczuk. Fantastyczną zabawę do późnych godzin nocnych zapewnił Dj DAMI.

Organizatorami oraz sponsorami „Świętojanek 2019” byli: Gmina Jedwabno, Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie, Sołectwo Małszewo, Grupa Ratownicza Autrimpus Szczytno, Aquasfera MASTERS Olsztyn, Przytulisko Jedwabno, Agnieszka Pyrzanowska, Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie Szczepan Worobiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Pasymiu, NOVUM Szczytno, Agent PZU Maria Pyrzanowska, Zakład Gospodarki Komunalnej w Jedwabnie, Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie, Piekarnia Władysława i Rafał Kłos z Myszyńca.

Zdjęcia: GOK Jedwabno, Agnieszka Pyrzanowska, Sołectwo Małszewo