27 listopada w siedzibie MSWiA odbyła się konferencja podsumowująca „Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”, podczas której miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Aktywny Senior to bezpieczny Senior”.
Zespół ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie, który uzyskał wyróżnienie w konkursie, odebrał z rąk Pana Jarosława Zielińskiego Sekretarza Stanu w MSWiA nagrody za spot edukacyjny pt. „Włącz aktywność – bezpieczeństwo zaczyna się w głowie”. Przedstawicielką Uczestników SDS biorącą udział w konferencji była Pani Helena Sowińska – najlepszy przykład na to, że aktywnym można być w każdym wieku. Pani Helenka w grudniu kończy UWAGA!!! 91 LAT!!! Nasza dzielna Uczestniczka podczas uroczystości otrzymała podziękowania i gromkie brawa za to, że jako jedyna seniorka pozostała na konferencji do końca.
Spot pt. „Włacz aktywność – bezpieczeństwo zaczyna się w głowie” został stworzony przez Uczestników naszego Domu pod okiem terapeuty Bartosza Abramskiego oraz instruktora terapii Ewy Szemplińskiej. Koordynatorką prac zespołu była kierownik ŚDS Wioleta Wojciechowska.
Spot składa się z dwóch części: w pierwszej przedstawiliśmy codzienne aktywności podejmowane przez Uczestników w naszej placówce – zarówno te pobudzające myślenie, pamięć, koncentrację, jak i mające na celu usprawnienie fizyczne.
Druga część odnosiła się bezpośrednio do działań prewencyjnych, jakie powinien podjąć senior podczas pobierania gotówki z bankomatu. Zależało nam na tym by przekazać jak najwięcej informacji na temat tego w jaki sposób seniorzy mogą chronić się przed kieszonkowcami, w jaki sposób zabezpieczać torebkę, gdy wychodzimy na ulicę.
Gorące podziękowania należą się aspirantowi Krzysztofowi Kowalskiemu – Dzielnicowemu Gminy Jedwabno, który bez wahania zgodził się wziąć udział w nagraniu, służył wsparciem merytorycznym. Dzielnicowy na co dzień współpracuje z naszą placówką. Przeprowadza pogadanki z uczestnikami, pomaga indywidualnie Uczestnikom w trudnych sytuacjach wymagających interwencji policji.
Materiał: http://sds.jedwabno.pl/