Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spot filmowy przygotowany przez Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie w ramach konkursu „Aktywny senior to bezpieczny senior” uzyskał wyróżnienie! Do konkursu wpłynęły 54 spoty filmowe z całej Polski. Przyznano pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz sześć wyróżnień. Nagranie z Jedwabna znalazło się w tej szczęśliwej szóstce, obok filmów przesłanych przez seniorów m.in. z Opola, Częstochowy czy Leszna.
Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego przedmiotem była realizacja krótkiego spotu filmowego (maksymalnie dwuminutowego) dotyczącego problemu bezpieczeństwa seniorów. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa seniorów oraz ich uświadomienie w zakresie możliwości zadbania o własne bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia.
Uczestnicy naszego Domu, na co dzień aktywni i kreatywni, z ochotą podjęli się realizacji tak ważnego zadania. Prace nad filmem prowadzone pod okiem terapeutów: Ewy Szemplińskiej, Bartosza Abramskiego oraz kierownik ŚDS Wiolety Wojciechowskiej rozpoczęły się od tzw. „burzy mózgów”. Szukaliśmy pomysłu na ciekawą, przykuwającą uwagę i zapadającą w pamięć fabułę. Jednocześnie bardzo istotny był dla nas aspekt merytoryczny spotu. I tu nieodzowna okazała się pomoc asp. Krzysztofa Kowalskiego – Dzielnicowego Gminy Jedwabno. Pan Dzielnicowy udzielił nam wielu cennych informacji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa seniorów, które wykorzystaliśmy w filmie. Jesteśmy wdzięczni, że bez wahania zgodził się wspomóc nasz projekt występując w nagraniu, jako ekspert.
Praca nad nagraniem sprawiła nam wiele radości. Mogliśmy poczuć się jak aktorzy, chociaż nie korzystaliśmy z profesjonalnego sprzętu nagraniowego – mieliśmy do dyspozycji jedynie smartfona. Spot został nakręcony w naszym Domu oraz w jego okolicy. Jego realizacja była dla nas prawdziwą frajdą, ale i nauką. Zasady bezpieczeństwa, które zostały przedstawione w filmie, stosujemy w życiu codziennym.
Nasz spot filmowy pt. „Włącz aktywność – bezpieczeństwo zaczyna się w głowie” będą mogli Państwo zobaczyć wkrótce. Zgodnie z regulaminem konkursu zostanie opatrzony logotypem „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”.
Link do informacji o wynikach konkursu:
https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/18173,Rozstrzygniecie-konkursu-na-spot-filmowy-quotAktywny-senior-to-bezpieczny-senior.html

Wioleta Wojciechowska

p.o. Kierownika ŚDS w Jedwabnie