Już w najbliższą niedzielę zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie. 15 lipca 2018 r. w gminie Jedwabno świętować będziemy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym dniu będą mieli Państwo okazję do obejrzenia autorskiego widowiska „Z Wańkowiczem do Niepodległej”, które odbędzie się w plenerze na terenie miejscowości Jedwabno. Inscenizację rozpoczniemy przy Kościele pw. Św. Józefa w Jedwabnie. Tuż po Mszy Świętej o godz. 11:00 celebrowanej przez Księdza Janusza Ostrowskiego Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej, na ławeczce przy Plebanii będzie można spotkać Pisarza Melchiora Wańkowicza, który odwiedzając tutejsze strony przybył w odwiedziny do Kościoła w Jedwabnie. Duszpasterzem od lat 30 ubiegłego wieku do 1945 r. był w Jedwabnie Ksiądz Jakub Brzeszczyński. Scenę ich spotkania opisał w swojej książce pt. „Na tropach Smętka” Melchior Wańkowicz. W postacie wcielą się zawodowi aktorzy z Teatru Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk, znani Państwu z serialu telewizyjnego „Pensjonat nad Rozlewiskiem”.
Spod Kościoła przeniesiemy się na obecny plac targowy za budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie, gdzie kiedyś znajdował się hotel i gospoda. W tej części widowiska udział wezmą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”, którzy wraz w rekonstruktorami odegrają scenę w karczmie. Natomiast trzeci etap widowiska będzie miał miejsce w Parku w Jedwabnie. Podczas widowiska ukazane zostaną wydarzenia, które odbyły się w tym regionie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Główną kanwą wydarzenia będzie wątek pisarza Melchiora Wańkowicza, który odwiedził okolice Jedwabna w ciężkich latach hitleryzmu. Wówczas to powstała jego słynna książka pt. „Na tropach Smętka”, będąca opowieścią o walce o polskość prowadzonej przez mieszkańców Mazur. W Jedwabnie będzie można spotkać się z Melchiorem Wańkowiczem, przechadzającym się po Parku w centrum miejscowości.
Nie będziemy zdradzać Państwu szczegółów scenariusza ale zapewniamy, że będzie to wyjątkowe i ciekawe spotkanie z lokalną historią Jedwabna i regionu Mazur, na tle ówczesnych dziejów historii Polski. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Państwa nowatorskim podejściem do świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zapraszamy już 15 lipca do Jedwabna!
Więcej o aktorach biorących udział w inscenizacjach:
Marcin Kiszluk – https://teatr.olsztyn.pl/aktor/18/marcin-kiszluk
Marian Czarkowski – https://teatr.olsztyn.pl/aktor/21/marian-czarkowski
Organizatorami wydarzenia są:
  • Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik” z Jedwabna,
  • Gmina Jedwabno,
  • Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”,
  • Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Jedwabnie,
  • Parafia pw. Św. Józefa w Jedwabnie.