We wtorek 15 sierpnia 2017 roku w Parku w Jedwabnie odbyły się Dożynki Gminno – Parafilane, które rozpoczęła Dziękczynna Msza Święta w intencji rolników w Kościele w Jedwabnie. Zaraz po niej korowód dożynkowy przeszedł ulicami Jedwabna do pobliskiego Parku. Obrzęd dożynkowy przeprowadził Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno, natomiast Wójt Gminy Sławomir Ambroziak serdecznie przywitał zebranych gości oraz złożył podziękowania wszystkim rolnikom w dniu ich święta. Starostami Dożynek Gminno – Parafialnych byli Państwo Agata Tyc i Grzegorz Grzegorczyk.

Pani Starościna Agata Tyc prowadzi wraz z mężem gospodarstwo o powierzchni 60 ha użytków rolnych i hoduje 47 szt. bydła w tym 31 krów dojnych. Pan Starosta Grzegorz Grzegorczyk reprezentuje już 3 pokolenie, które prowadzi rodzinne gospodarstwo w wsi Nowy Dwór. Obecnie w gospodarstwie pozyskuje się mleko od 40 sztuk krów mlecznych. Roczna produkcja mleka to 250 tys. litrów. W gospodarstwie hoduje się również bydło mięsne.

Tradycyjnie już podczas Dożynek Wójt Gminy dzielił się chlebem ze wszystkimi uczestnikami niedzielnych uroczystości. W międzyczasie odbył się konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. W skład komisji oceniającej wieńce weszli: Beata Jankowska, Elżbieta Sochacka, Danuta Choroszewska – Clausen. Swoje wieńce do konkursu wystawili: Sołectwo Lipniki, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci, Parafialny Zespół Caritas przy Parafii w Jedwabnie, Sołectwo Burdąg wraz z OSP Burdąg. Komisja konkursowa przyznała nagrodę główną – bon w wysokości 1000,00 złotych dla Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Szuci. Drugie miejsce (bon w wysokości 800,00 zł) przyznano Zespołowi Parafialnemu Caritas przy Parafii w Jedwabnie, trzecie miejsce (bon o wartości 500,00 zł) przypadło dla Sołectwa Burdąg, natomiast wyróżnienie otrzymało Sołectwo Lipniki, w formie nagrody rzeczowej. Jednocześnie zwycięski wieniec reprezentować będzie Gminę Jedwabno podczas Dożynek Powiatowych w Pasymiu 27 sierpnia 2017 roku. Kosze z darami przygotowali: Poczta Polska S.A w Jedwabnie, Nadleśnictwo Jedwabno, Sołectwo Burdąg, Pani Agata Tyc, Parafialny Zespół Caritas przy Parafii w Jedwabnie, Sołectwo Szuć, Państwo Maria i Henryk Dunajscy i Państwo Anna i Jan Prusik z Nart. Nagrody w konkursie na Wieniec Dożynkowy dla wszystkich miejsc ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie.

Na scenie zaprezentowali się następujący artyści: Zespół Ludowy z Czarnej Góry ,,CIARDASIE’’, Orkiestra Dęta BTS Pasym, Zespół ,,Wrzosy’’ z Dźwierzut, Zespół śpiewaczy ,,Jaśwerka’’, Zespół rockowy ,,CYRLA’’ z Dźwierzut oraz ,,Kapela Jakubowa”.
Impreza zakończyła się wspólną zabawą przy gwieździe wieczoru Zespole ,,TOP ONE”.

Wójt Gminy Jedwabno oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie składają podziękowania sponsorom oraz wszystkim, którzy pomagali przy organizacji Dożynek Gminnych 2017:

BANK SPÓŁDZIELCZY SZCZYTNO ODDZIAŁ W JEDWABNIE
GRAŻYNA TOMCZAK HOTEL NATURA MAZUR WARCHAŁY
UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY w MARKACH
ROMANA I STANISŁAW GNOZA STAN – BUD W JEDWABNIE
Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Jedwabnie
Poczta Polska S.A. w Jedwabnie
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Jedwabnie
Pan Wiesław Arbatowski
Państwo Małgorzata i Ryszard Dawid
Pan Grzegorz Grzegorczyk z Nowego Dworu
Jacek Kozłowski Przewozy Pasażerskie w Jedwabnie
Janusz Gębczyński z Nart
Radna Teresa Licka
Sołectwo Burdąg i OSP Burdąg Sołectwo Szuć, Sołectwo Lipniki, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Szuci.
Księdzu Proboszczowi Romanowi Lompa, Zespołowi Parafialnemu Caritas przy Parafii w Jedwabnie, Państwu Agacie i Krzysztofowi Tyc.