W dniu 30.11.2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie w otoczeniu członków Zespołu Pieśni i Tańca ?Jedwabno? Krzysztof Otulakowski Wójt Gminy wraz z Marią Sienkiewicz Przewodniczącą Rady Gminy Jedwabno oraz Jolantą Drężek Sekretarz Gminy wręczyli symboliczny upominek laureatce Nagrody Ministra Annie Sarnowskiej.

            Anna Sarnowska, choreograf tańca ludowego regionu warmińsko-mazurskiego, autorka programów dla zespołów ludowych działających nie tylko w regionie, ale również w Polsce i poza krajem, otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za długoletnią działalność folklorystyczną.

            Anna Sarnowska na swoim koncie ma wiele osiągnięć, gdyż z tańcem ludowym związana jest od 1966 roku. Jest uznanym i wielokrotnie utytułowanym choreografem tańca ludowego regionu warmińsko ? mazurskiego. Stałym konsultantem i choreografem Polonijnego Zespołu Folklorystycznego ?KRAKOWIAK? w Grenoble (Francja). Szkoleniowcem instruktorów tańca w regionie i w Polsce. Jest to osoba wykształcona przez słynnego Wojciecha Muchlado, twórcę i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca ?OLSZTYN?. Za swoją pracę zawodową i społeczną została dotychczas wyróżniona: Brązowym Krzyżem Zasługi (1979), Złotym Krzyżem Zasługi (2003), Odznaką ?Zasłużony Działacz Kultury?(1987), Honorową Odznaką ?Zasłużonym dla Warmii i Mazur (1977), Statuetką ?Juranda? (2003, przyznaną przez Starostwo Powiatowe w Szczytnie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury).

            W roku 2010 ukazała się książka Anny Sarnowskiej ?Tańce warmińskie i mazurskie. Podręcznik dla nauczycieli i instruktorów tańca?. Po raz pierwszy od blisko 40 lat ukazał się podręcznik do nauki ludowych tańców warmińskich i mazurskich. Książka przeznaczona jest dla nauczycieli i instruktorów tańca oraz miłośników folkloru.

            Laureatka Nagrody Ministra obecnie prowadzi Zespół Pieśni i Tańca ?JEDWABNO?, który w roku 2013 będzie obchodził 30-lecie powstania. Od początku swojego istnienia koncertuje podczas uroczystości lokalnych i świąt państwowych. Zespół Pieśni i Tańca ?Jedwabno? specjalizuje się w przedstawianiu folkloru Warmii i Mazur i jest jedną z nielicznych grup, która posiada tak szeroki repertuar pieśni, tańców i zabaw z tego regionu.