1 grudnia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie odbył się pokaz premierowy 7 odcinka serialu dokumentalnego w reżyserii Przemysława ?Kawy? Kaweckiego ?T A N N E N B E R G 1914 – Pamięć buduje tożsamość?, mówiący o ostatniej bitwie generała Samsonowa. Ten 8 odcinkowy serial jest realizacją projektu ?Patriotyzm jutra? przygotowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku i blog ks. Przemysława Kaweckiego ?Mazurskie Tajemnice?, przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie. Swój udział przy produkcji filmu ma również Gmina Jedwabno.

Po krótkim wstępie historycznym przedstawionym przez Pana Sławomira Ambroziaka ? Wójta Gminy Jedwabno, odbyła się projekcja 45-minutowego odcinka, mówiącego o ostatnich trzech dniach zmagań żołnierzy dowodzonych przez gen. Samsonowa z armią dowodzoną przez Hindenburga. Druga połowa tego odcinka omawia ostatnie godziny życia gen. Samsonowa, który pogodzony z tragedią swojego losu, odprawił swojego adiutanta i skonał, z do końca nie wyjaśnionych powodów, w lasach pomiędzy Nidzicą a Wielbarkiem.

Po projekcji głos zabrał pomysłodawca i reżyser serialu, ks. Przemysław Kawecki, przybliżając licznie zebranym widzom tajniki i problemy ujawniające się podczas produkcji. Następnie Pani Katarzyna Borowska ? Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku, przybliżyła dodatkowe korzyści wynikające z realizacji projektu ?Patriotyzm jutra?. Wystąpienia te były wstępem do dalszej dyskusji poprowadzonej przez Pana Sławomira Ambroziaka z widzami, którzy pozostali nieco dłużej na sali widowiskowej. W wyniku rozmów okazało się, iż poza młodzieżą szkolną i mieszkańcami naszej gminy, projekcję filmu zechciało obejrzeć kilku archiwistów, odkrywców i pasjonatów historii oraz poszukiwaczy pozostałości materialnych ukrytych w ziemi, po I Wojnie Światowej.

Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie składa podziękowania Pani Katarzynie Borowskiej, księdzu Przemysławowi Kaweckiemu oraz Panu Sławomirowi Ambroziakowi za premierową projekcję 7 odcinka serialu ?Tannenberg 1914″ właśnie w Jedwabnie, a Dyrektorowi Zespołu Szkół w Jedwabnie, Panu Mariuszowi Dobrzyńskiemu, za liczną obecność młodzieży gimnazjalnej na trochę innej lekcji historii.