Karczma Jagienka2To bardzo ważny aspekt zasłużonego wypoczynku, a szczególnie gdy znajdujemy się po za domem i stanowczo chcemy spróbować potraw regionalnych, a już na Mazurach zapewne rybki czy dobrych pierogów.

Poniżej prezentujemy miejsca położone w uroczych zakątkach, gdzie można szukać lokalnych specjałów jak i całkiem swojskiej kuchni przygotowanej na każdą, turystyczną kieszeń. Restauracje czynne są cały rok lub sezonowo, oferują różną kuchnię, tak jak różne są potrzeby i okoliczności.  

 „Gościniec Mazurski” Maria Sienkiewicz – całorocznie JEDWABNO

Dania tradycyjnej kuchni polskiej i mazurskiej
ul. 1 Maja 51
12-122 Jedwabno
Tel. 600 358 016
gosciniecmazurski.pl[email protected]

gościniec mazurski JedwabnoNaprawdę doskonałe pierogi, dobrze i na świeżo przygotowywane tradycyjne, mazurskie dania z wieprzowiny, wołowiny, drobiu, dziczyzny oraz ryb. Potrawy przygotowywane są z najwyższej jakości produktów oraz według tradycyjnych receptur kuchni polskiej. Są tu również ciasta własnego wypieku i szeroki wybór kaw i herbat. Latem można tu zjeść syty obiad lub napić się złotego trunku.

Specjalnością są przyjęcia zorganizowane – restauracja przygotowana jest do organizacji przyjęć okolicznościowych, bankietów i spotkań biznesowych. Stylowe wnętrza. Sala mieści 160 os. Parking strzeżony na ok. 30 samochodów. Restauracja czynna od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10:00 – 22:00  a w soboty 10:00 – 24:00.


 
Zajazd „Oleńka” – sezonowo, JEDWABNO

zajazd OleńkaNiedrogo, bardzo fajnie i sympatycznie a co najważniejsze bardzo smacznie.

Weronika Grabowska
Ul. Polna 2a
12-122 Jedwabno
Tel. (89) 6213244

Jadąc drogą nr. 58, łączącą Olsztynek ze Szczytnem, warto zrobić sobie postój w zajeździe ?Oleńka?. Tonący w zieleni niewielki drewniany budynek, który prosperuje jako restauracja od 1991 roku nawiązuje stylem do tradycji architektury mazurskiej. Przez cały rok, w tygodniu i w weekendy, można tu zjeść obfity, świeży i smaczny posiłek. Miła i uśmiechnięta obsługa podkreśla, że to gość jest tu najważniejszy.

Niewielka salka w budynku, pełniąca rolę mini galerii ludowego artysty – malarza, a gdy dopisuje pogoda, stoły w ogrodzie zachęcają do chwili relaksu przed dalszą podróżą. W menu znajdziemy pyszne zupy a na danie główne można wybrać m.in. smażonego pstrąga, sielawę czy tutejszy przysmak ? pierogi z jagodami. Potrawy są zawsze świeże, nigdy nie mrożone. Zajazd polecany był wielokrotnie m.in. przez Lato z Radiem, zdobył też wyróżnienie w konkursie ?Luksus w podróży?. Nowym właścicielem jest teraz Weronika Grabowska.


Karczma Jagienka – sezonowo, BURDĄG

Dania domowe – kuchnia polska i regionalna

Ul. Burdąg 4a
12-122 Jedwabno
Tel. (89) 621 33 99 kom. 602 157 542
karczmajagienka.pl

karczma JagienkaW 2007 roku Karczma Jagienka została członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Regionalne Dziedzictwo Kulinarne jest znakiem potwierdzającym jakość tradycyjnej i innowacyjnej żywności, która promuje tradycje regionu.

Warunkiem przyjęcia do programu jest korzystanie z regionalnie wytwarzanych surowców i składników, wytwarzanie potraw, które mają historyczne powiązanie z regionem bądź rozwijają żywność i potrawy z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. Potrawy regionalne znajdują się tu w stałej ofercie. Nagrodzone dania to np. Węgorz wędzony w zalewie octowo – olejowej, Zawijak Barani z Żurawiną, Sielawa Marynowana…

Karczma Jagienka w Burdągu powstała z wielkiej miłości do Mazur. Właściciele oczarowani przyrodą i czystym powietrzem Mazur osiedlili się tu prowadząc stanicę wędkarską. Karczma powstawała przy ogromnym wysiłku i zaangażowaniu pełnych pasji gospodarzy.

Miejsce z tradycjami, gdyż jeszcze na przełomie XIX i XX wieku mieścił się tu zajazd gościnny. W gościńcu spotykała się miejscowa ludność, goszczono podróżnych, futrowano konie. Wystrój odtworzonej karczmy nawiązuje do dawnych mazurskich gościńców i zajazdów myśliwskich.


Restauracja w Hotel Natura Mazur – całorocznie, WARCHAŁY

Nowoczesne dania i kuchnia tradycyjna

Grażyna Tomczak
Warchały, ul. Brajnicka 1
12-122 Jedwabno
Recepcja: e-mail: [email protected]
Tel. 533 381 401

restauracjaKuchnia hotelowa oferuje menu oparte na kuchni polskiej z elementami kuchni Fusion. Dania oparte na świeżych produktach mają być gwarancją zdrowego odżywiania. Technika gotowania stosowana w hotelowej kuchni tzw. sous – vide, to metoda polegająca na odpowiedniej obróbce żywności poprzez dobieranie do każdej z nich idealnej temperatury.

Są tu tradycyjnie przygotowywane i wędzone wędliny, mazurskie ryby, pierogi z różnorodnym nadzieniem i mazurskie kartacze. Hotelowa kawiarnia oferuje wybór deserów. W okresie wiosennym i letnim dostępność barów i restauracji realizowanych bezpośrednio na plaży.

Hotel posiada trzy sale konferencyjne z możliwością ich łączenia, o całkowitej powierzchni 370 m2. Sale wyposażone są w klimatyzację, projektory multimedialne oraz nagłośnienie. W ofercie organizacja bankietów, uroczystych kolacji itp. W hotelu znajdują się również mniejsze sale, które mogą służyć do organizacji spotkań biznesowych i szkoleń.


 Karczma Mazurska – sezonowo, WITOWO

Obiady domowe
Witowo 4
12-122 Jedwabno
Tel. (89) 621 34 42

Karczma Mazurska WitowoPyszne ryby, pyszne zupy i pyszne dania mięsne a pierogi robione są tu na bieżąco. Karczma stoi na uboczu, otoczona mazurskimi pejzażami – warto odwiedzić, aby samemu przekonać się, gdzie jeszcze można zjeść po ludzku.

Karczma oferuje obiady domowe i kuchnię regionalną a w swojej ofercie posiada również kebab czy pizzę, lecz nie są to owe szybkie dania z centrów wielkich miast. Właściciele przygotowują również posiłki na zamówienie, przyjęcia okolicznościowe, grille, ogniska oraz cateringi dla grup.

Karczma Mazurska jest położona w atrakcyjnej miejscowości Witowo nad jeziorem Brajnickim. Restauracja znajduje się na terenie puszczy Ramudzko – Napiwodzkiej, która jest pozostałością potężnego kompleksu leśnego rozpościerającego się niegdyś między Nidzicą, Olsztynem, Giżyckiem, Ełkiem a rzeką Narew. Karczma położona jest 4 km od trasy Jedwabno – Szczytno.


 Bar „U Mietka” – sezonowo, NARTY

Obiady domowe, tzw. fast food
Narty, ul. Długa
12-122 Jedwabno

bar u MietkaU Mietka jest również pensjonat, ale jeśli lecimy tędy dalej, czyli jesteśmy w trasie – można tu wpaść na bardzo szybkie danie, nie gorsze od uznanych, światowych propozycji szybkiej kuchni.

Warto pamiętać, że Narty to niezwykle urokliwa, turystyczna miejscowość położona bezpośrednio nad jednym z największych i najczystszych jezior w tej okolicy. Do wyboru, hamburgery, frytki i co tylko fast food oferuje. Mietek was nie zawiedzie.


Restauracja w ośrodku Dolomity – sezonowo, NOWY DWÓR

Domowa kuchnia, smażona ryba z okolicznych jezior

Nowy Dwór 13 A

12-122 Jedwabno

dolomity-nowy-dworDo dyspozycji gości jest restauracja oraz bar z kominkiem. To dania kuchni polskiej i mazurskiej, jest także smażalnia ryb, a to przecież na Mazurach najważniejsze i po to chociażby warto tam zajrzeć jeśli ryba nie brała…


O specjałach, przepisach i specjalnych ofertach gastronomicznych będziemy informować na bieżąco.