Dnia 30 sierpnia na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego w Świętajnie, odbyły się „Dożynki Powiatowe” – największe w roku święto rolników. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Świętajnie. Podczas dziękczynnego nabożeństwa w intencji rolników, poświęcono wieńce dożynkowe, które zostały złożone przez przedstawicieli poszczególnych gmin całego powiatu szczycieńskiego. Msza św. była koncelebrowana przez prałata Edwarda Koperwasa ? proboszcza seniora, ks. kanonika Krzysztofa Witwickiego ? obecnego proboszcza parafii, a przewodniczył jej ks. prałat Józef Midura – Archidiecezjalny Duszpasterz Rolników. Starostowie tegorocznych dożynek powiatowych – Pani Marzena Trzcińska oraz Pan Mieczysław Pawelczyk, złożyli na ręce proboszcza chleb i bukiet dożynkowy, przygotowany z tegorocznych plonów, prosząc o ich poświęcenie. Po uroczystej mszy św. barwny korowód z wieńcami ruszył spod kościoła na miejsce imprezy.

W części oficjalnej Wójt Alicja Kołakowska wraz ze Starostą Jarosławem Matłachem przywitali ciepłymi słowami zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych. Podziękowano i złożono słowa najwyższego uznania dla wszystkich rolników, za tegoroczne plony, trud pracy i tak liczną obecność na dożynkach. Poświęconym chlebem symbolizującym urodzaj i dostatek, szacunek i oddanie, częstowali wszystkich zgromadzonych. Na scenie nie zabrakło występu lokalnego chóru „Pasjonata” oraz dzieci i młodzieży z Fundacji „Kreolia Kraina Kreatywności”, przygotowanych przez Panią Joannę Gawryszewską ? prezesa Fundacji. Podczas Święta Plonów odbył się konkurs na najładniejsze stoisko gminne i wieniec. Jury w składzie: Renata Domżała, Jadwiga Grzegorczyk, Andrzej Zawrotny i Barbara Dyspolska, mieli niełatwe zadanie, ale po prawie dwugodzinnej naradzie ogłosili wyniki.

Wieniec :
I miejsce Gmina Wielbark
II miejsce Gmina Szczytno
III miejsce Gmina Dźwierzuty

Stoisko:
I miejsce Gmina Dźwierzuty
II miejsce Gmina Szczytno
III miejsce Gmina Pasym

Sportowa rywalizacja gmin:
I miejsce Gmina Dźwierzuty
II miejsce Gmina Pasym
III miejsce Gmina Rozogi
IV miejsce Gmina Jedwabno
V miejsce Gmina Wielbark
VI miejsce Gmina Szczytno
VII miejsce Gmina Świętajno

Podczas Dożynek każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Oprócz stoisk gminnych można było podziwiać stoiska z rękodziełem, które cieszyły się powodzeniem albo spróbować sił na sprzęcie sportowym firmy Novum.
Dla dzieci organizatorzy zapewnili wiele bezpłatnych atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, baloniki, kącik z klockami dla najmłodszych, wytłaczanie breloków w skórze. W programie artystycznym nie zabrakło dobrej muzyki. Wystąpiły zespoły: Contrast , Live Band, The Dmoks, Jack Black Band. Gwiazdą tegorocznych dożynek była Małgorzata Ostrowska z zespołem. Dopełnieniem wieczoru był występ teatru tańca z ogniem ? Mantra? oraz niesamowity pokaz fajerwerków.

Tekst: Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie