23.08.2015 roku w parku w Jedwabnie odbyły się Dożynki Gminne, które rozpoczęła Msza Święta w kościele w Jedwabnie. Następnie korowód dożynkowy przeszedł ulicami Jedwabna do parku zlokalizowanego w centralnej części miejscowości. Obrzęd dożynkowy przeprowadził Zespół Pieśni i Tańca ?Jedwabno? , natomiast Wójt Gminy Sławomir Ambroziak serdecznie przywitał zebranych gości oraz złożył podziękowania wszystkim rolnikom w dniu ich święta. Starostami Dożynek Gminnych byli Państwo Anna i Jerzy Niksa, którzy posiadają 56 ha użytków rolnych a gospodarstwo znajduje się na terenie sołectwa Szuć i specjalizuje się w produkcji mleka o wysokich parametrach jakościowych. Obecnie Państwo Anna i Jerzy posiadają 54 sztuki bydła w tym 33 sztuki krów mlecznych. Mleko w ilości 190 000 litrów rocznie odbiera największa mleczarnia w Polsce Spółdzielnia Mleczarska ?MLEKPOL? z Grajewa znana z łaciatych produktów mlecznych.

Tradycyjnie już podczas dożynek Wójt Gminy dzielił się chlebem ze wszystkimi uczestnikami niedzielnych uroczystości. Następnie odbył się konkurs na ?Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy?. W skład komisji oceniającej wieńce weszli: Joanna Porycka – Krawczewska, Irena Januszewska, Magdalena Miścierewicz. Swoje wieńce do konkursu wystawili: Sołectwo Lipniki wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich ?ODNOWA? z Lipnik, Sołectwo Jedwabno, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci, Parafialny Zespół Caritas przy Parafii w Jedwabnie. Komisja konkursowa przyznała nagrodę główną ? bon w wysokości 300 złotych Parafialnemu Zespołowi Caritas przy Parafii w Jedwabnie. Jednocześnie zwycięski wieniec reprezentować będzie Gminę Jedwabno podczas Dożynek Powiatowych w Świętajnie dnia 30.08.2015 roku. Kosze z darami przygotowali: Sołectwa Narty, Jedwabno, Szuć, Państwo Skwiot z Jedwabna oraz Parafialny Zespół Caritas. Nowością podczas Dożynek Gminnych był konkurs na ?Najlepszą zupę mleczną, chłodnik lub inne potrawy z mleka?
w której udział wzięli: Sołectwa Dłużek, Jedwabno, Szuć, Waplewo, Lipniki wraz z KGW ?Odnowa? oraz PZ Caritas. Komisja w składzie: Marianna Matuszewska, Jadwiga Knau oraz Danuta Trzcińska wyłoniły trzy pierwsze miejsca. Pierwsze Chłodnik Żanety z Dłużka ? Sołectwo Dłużek, drugie miejsce zupa mleczna na dyni z kluskami ? Sołectwo Jedwabno oraz trzecie miejsce ser koryciński ? Sołectwo Szuć.

Na scenie zaprezentowali się następujący artyści: zespół Wesołe Nutki działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie, Kabaret ?Weźrzesz?, Zespół Pobożanki z Janowca Kościelnego, Zespół Cover Banda z Nidzicy, Kapela Jędrka ze Szczytna. Dodatkowo podczas dożynek dzieci i dorośli brali udział w konkursach mlecznych z nagrodami – picie mleka przez słomkę oraz spożycie mleka z talerza dziurawą łyżkę na czas. Podczas dożynek nie mogło zabraknąć stoisk z lokalnymi specjałami. Pyszne potrawy degustować było można na stoiskach wystawionych przez PZ Caritas,  Sołectwo Jedwabno, Koło Gospodyń Wiejskich ?Odnowa? z Lipnik, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Szuci. Impreza zakończyła się wspólną zabawą przy Cooverach zespołu Modern Talking w wykonaniu duetu Talking Brother.

 

Wójt Gminy Jedwabno oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie składają podziękowania sponsorom oraz wszystkim, którzy pomagali przy organizacji Dożynek Gminnych 2015

STAN ? BUD Romana i Stanisław Gnoza; Bożenna Wyrzykowska ? Buk i Wiesław Nideraus s.c. KRAM; Anna Perzanowska Apteka w Jedwabnie; Alicja Olszewska Kwiaciarnia ?Wrzos? w Jedwabnie; Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci; Koło Gospodyń Wiejskich ?Odnowa? z Lipnik; Parafialny Zespół ?Caritas? przy Parafii w Jedwabnie; Ryszard Dawid; Wiesław Arbatowski; Elżbieta i Reinhard Brzóska; Bank Spółdzielczy w Szczytnie oddział w Jedwabnie; Jacek Kozłowski Transport Usługowy; Gminna Spółdzielnia ?Samopomoc Chłopska? w Jedwabnie; Poczta Polska oddział w Jedwabnie; Wiesława i Józef Zalewscy; Halina i Jan Jaśniewicz; Anna i Jerzy Niksa; Halina i Krzysztof Ważny; Bożenna i Zbigniew Buk; Klub Seniora; Animatorzy Hali Sportowej; Sołectwa: Lipniki, Jedwabno, Szuć, Nowy Dwór, Narty, Brajniki, Dłużek, Waplewo.

zdjęcia: Mateusz Arbatowski