kilka słow-1

W czerwcu i lipcu 2015 roku w dziesięciu miejscowościach na terenie Gminy Jedwabno trwały warsztaty fotograficzne o nazwie „Aparaty fotograficzne ze śmieci”. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Podczas warsztatów robiono zdjęcia z pudełka od butów metodą otworkową w specjalnie przygotowanej ciemni. Zajęcia polegały na kreatywnym spędzeniu czasu dzieci i młodzieży, zapoznaniu się bliżej historii powstawania fotografii oraz zbudowanie czegoś z nieprzydatnych już rzeczy.

Czym jest w ogóle fotografia otworkowa?

Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu (typu camera obscura.). Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w aparacie powstaje obraz.

Zdjęcia otworkowe są bardziej miękkie – mniej ostre – niż zdjęcia wykonane obiektywem. Czasy naświetlania takiej fotografii są długie: od pół sekundy do kilku godzin. Zdjęcia są naświetlane bezpośrednio na papierze

Jak powstał taki aparat?

W tym przypadku potrzebne było pudełko po butach, czarna farba do pomalowania wnętrza pudełka, aby uniknąć wewnętrznych refleksów, oraz folia aluminiowa, w której należy zrobić dziurkę pełniącą funkcję obiektywu. W pudełku trzeba wyciąć otwór, a następnie od środka nakleić zakrywającą go folię aluminiową. Folia umożliwia zrobienie bardzo małego otworu, np. przez nakłucie igłą. Na tylnej ściance pudełka od wewnątrz instaluje się materiał światłoczuły. Należy to zrobić w ciemni, po czym trzeba zakleić otwór nieprzezroczystym materiałem.

Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć w Gminnym Ośrodku Kultury w sali tanecznej. Serdecznie zapraszamy!