Pięć komputerów oraz zestawy do robotyki o łącznej wartości 30 tys. to sprzęt, o który wzbogaciło się Gimnazjum w Jedwabnie uczestnicząc w projekcie Akademia Młodych Inżynierów. Dzięki pieniądzom z Unii kilkudziesięciu uczniów przez 2 lata uczyło się projektowania i programowania robotów.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Intermarium w partnerstwie z gminami w Gietrzwałdzie, Jedwabnie oraz Miastem Ostróda dał ponad 300 uczniom niezwykłą możliwość poznawania i odkrywania wiedzy o przedmiotach ścisłych w innowacyjny sposób. Naszym głównym celem była edukacja poprzez zabawę. Nauka programowania i projektowania robotów w połączeniu z praktycznymi zajęciami konstruktorskimi okazała się świetnym rozwiązaniem ? podkreśla koordynator projektu Łukasz Sadlak. Zajęcia, które często przypominały zabawę przemycały de facto wiedzę, której uczniowie w wersji książkowej nie byliby w stanie opanować ? dodaje koordynator.
W oficjalnym zakończeniu projektu oraz przekazaniu sprzętu w gimnazjum wziął udział także wójt Sławomir Ambroziak. Jestem zadowolony, że uczniowie z naszych gimnazjów mieli niezwykłą okazje uczestniczyć w takich zajęciach. Chciałbym aby przekazany sprzęt dobrze służył młodzieży w ich rozwoju ? podkreśli wójt.
W pierwszym roku projektu przeszkolonych zostało 60 uczniów gimnazjum, a w kolejnym roku 48. Jednak korzyści płynące z projektu nie kończyły się tylko na zajęciach pozalekcyjnych. 40 uczniów wzięło udział w wycieczkach na Politechniki w Poznaniu i Gdańsku oraz dwukrotnie w zawodach z robotyki w Olsztynie. Chciałbym, aby dzięki projektowi uczniowie zrozumieli, że studiowanie kierunków ścisłych jest szansą na znalezienie ciekawej i atrakcyjnej pracy, w odróżnieniu od studiowania kierunków humanistycznych, których absolwenci każdego roku powiększają liczbę bezrobotnych ? dodaje Łukasz Sadlak.
Ponadto najzdolniejsi uczniowie z gimnazjum swoje zainteresowania pogłębiali w kołach naukowych. Co ważne, w szkołach powstały również Szkolne Ośrodki Kariery, pozwalające gimnazjalistom odpowiedzialnie zaplanować swoją drogę zawodową.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu go ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Jedwabno 1