Rekordowe poroża byków jeleni, pokazy sokolnicze i koncert sygnalistów myśliwskich ? to wszystko można było zobaczyć i usłyszeć w minioną sobotę w Nadleśnictwie Jedwabno na VIII Regionalnej Wystawie Przyrodniczo-Łowieckiej.

Piknik rodzinny

Wśród zwiedzających przeważały całe rodziny, do czego zachęcała ładna pogoda i oczywiście moc atrakcji. Dzieciom najbardziej przypadły do gustu stoiska edukacyjne nadleśnictwa, gdzie każdy maluch za udział w konkursie mógł zdobyć jakiś upominek. Również z myślą o dzieciach zorganizowano zabawy sprawnościowe takie jak rzut piłką do celu czy strzelanie z łuku. Do Jedwabna przyjechali też goście z Obwodu Kaliningradzkiego, a także polujące Panie z Federacji na Rzecz Kultury Łowieckiej ?Dziewanny”.

Takich trofeów jaszcze nie było

Główną atrakcją wystawy była ekspozycja poroży jeleni byków. Wszystkie zgromadzone wieńce pozyskane zostały w okręgu Mazurskim w sezonie łowieckim 2013/2014. Tegoroczna ekspozycja dumnie prezentowana przez mazurskich myśliwych wprawiała w niekłamany zachwyt. Wśród zaprezentowanych wieńców aż osiem zostało wycenionych na złoty medal, czterdzieści jeden zdobyło srebro a dwadzieścia osiem brąz. Największe emocje wzbudzał złotomedalowy wieniec o masie 10,96 kg pozyskany przez Huberta Krasulę z KŁ ?Jeleń” Szczytno.

Jastrzębie, sokoły i puchacz

Jednym z najbardziej widowiskowych elementów wystawy był pokaz sokolniczy w wykonaniu sokolników z Godziszewa. Jastrzębie, sokoły i samica puchacza Helga z Niemiec były na wyciągnięcie ręki. Każdy z widzów mógł dokładnie obejrzeć jak wyglądają i zachowują się te drapieżne gatunki. Niektóre z prezentowanych ptaków na co dzień pracują na lotnisku przy odstraszaniu wron czy gołębi stanowiących zagrożenie dla samolotów.

Cietrzewie z poligonu Muszaki

W przeciwległym krańcu wystawy można było zobaczyć woliery adaptacyjne z prawdziwymi cietrzewiami. Na czas wystawy w wolierze zamieszkały dwa koguty i jedna kura pochodzące z hodowli dr Krzywińskiego, który pomaga leśnikom z Jedwabna przywracać ten gatunek na byłym poligonie Muszaki. Film o ratowaniu cietrzewia został zaprezentowany na oficjalnym otwarciu wystawy.

Nagrody dla najlepszych lisiarzy

Podobnie jak w zeszłym roku najlepsi lisiarze otrzymali honorowe wyróżnienia oraz nagrody w Regionalnym finale Konkursu Redukcji Drapieżników Fundacji Ochrony Głuszca. Redukcja drapieżników to jedno z najważniejszych zadań na obszarach, gdzie odbudowywane są populacje kuraków leśnych. Największym odstrzałem lisów i jenotów w minionym sezonie łowieckim może pochwalić się Grzegorz Kosmala z KŁ Knieja z Nidzicy, który kolejny rok z rzędu jest zdobywcą tego wyróżnienia.

Organizatorami imprezy byli Nadleśnictwo Jedwabno, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku łowieckiego w Olsztynie. Dzięki zaangażowaniu i pomocy ze strony Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie impreza pobiła kolejny rekord popularności a efekty wspólnej pracy można było podziwiać w minioną sobotę na VIII Regionalnej Wystawie Przyrodniczo-łowieckiej.