Karol Okrasa po raz kolejny skorzystał z zaproszenia leśników i nagrał swój kulinarny program ?Okrasa łamie przepisy? tym razem w Nadleśnictwie Jedwabno.

Urok mazurskich lasów, gościnność tutejszych leśników oraz oryginalne smaki darów lasu przesądziły o wyborze tego miejsca do nagrania przedświątecznego odcinka, pachnącego lasem, grzybami i choinką.

Przewodnikiem po leśnych zagadnieniach był Marek Trędowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno, który wprowadził Karola Okrasę w świat lasu i leśnych klimatów. Panu Karolowi nie trzeba było tłumaczyć, że otwartość polskich lasów, wolny wstęp do nich oraz możliwość swobodnego korzystania z jego darów wyróżniają nas w Europie.

Na początku Okrasa wraz z ekipą został zabrany na wyjątkową wycieczkę po byłym poligonie Muszaki, gdzie zobaczył na czym polegało przywracanie ludziom i przyrodzie zdegradowanych przez wojsko obszarów. Z terenu byłego poligonu przeniesiono się w głąb lasu do starej, przedwojennej leśniczówki Grobka, gdzie rozpoczęło się wielkie gotowanie. Jak na leśną kuchnię przystało, w roli głównej wystąpiły podgrzybki, borowiki oraz owoce leśne, które wzbogaciły smak popularnego i lubianego przez wszystkich kurczaka. Co wyczarował i czy trafił w kulinarny gust nadleśniczego będzie można obejrzeć na stronie: http://vod.tvp.pl/audycje/kulinaria/okrasa-lamie-przepisy/wideo/27122014/18179039

źródło:
http://www.olsztyn.lasy.gov.pl/widget/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/okrasa-lamal-przepisy-w-nadlesnictwie-jedwabno/maximized#.VJrGQM_AA