W dniu 19 marca 2014r. (środa) na Hali Sportowej w Jedwabnie, tuż po zakończonych Rekolekcjach Wielkopostnych Parafii Świętego Józefa w Jedwabnie, odbył się charytatywny mecz w którym Księża zmierzyli się z miejscowymi Przedsiębiorcami. Chętni do wzięcia udziału w tym wydarzeniu przynosili ze sobą jałmużnę wielkopostną w postaci przyborów szkolnych, przydatnych do zabaw dla dzieci, czyli kredki, mazaki, gry planszowe, farby, plastelinę, itp. które przekazane mają być do świetlic znajdujących się na terenie Parafii Jedwabno (Burdąg, Lipniki, Szuć). Łącznie zebrano ok. 897 szt/opakowań przyborów szkolnych, w tym: farby, pędzle, kleje, nożyczki, długopisy, zeszyty, kolorowanki, bloki, wycinanki, puzzle, gry planszowe, notesy, bibuły itp. Zbiórkę jałmużny prowadził Parafialny Zespół Caritas reprezentowany przez Panią Marię Pyrzanowską,  Panią Elżbietę Pałasz, Panią Wandę Kowalską oraz Szkolny Zespół Caritas pod przewodnictwem Pani Bożeny Drelich wraz z wolontariuszkami ? uczennicami Zespołu Szkół w Jedwabnie.

Przed wydarzeniem głównym zostały przeprowadzone animacje dla chętnych dzieci i młodzieży, aby zająć czas oczekującym na wydarzenie wieczoru jakim był mecz KSIĘŻA ? PRZEDSIĘBIORCY. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, gdyż zabrakło miejsc na hali i ludzie siedzieli nawet na schodkach i prowizorycznej trybunie przygotowanej podczas rozpoczęcia imprezy. Szacowana ilość widzów to ok. 200 osób. Oficjalnie imprezę otworzył Dziekan Dekanatu Pasymskiego Ksiądz Kanonik mgr Józef Grażul, który hasłem ?w zdrowym ciele ? zdrowy duch? zachwalał atrybuty dbania o kondycję ciała i duszy ludzkiej oraz Pani Maria Sienkiewicz ? Przewodnicząca Rady Gminy Jedwabno, która życzyła wszystkim rywalizacji w duchu fair play i przede wszystkim dobrej zabawy tak zawodnikom jak i licznie zebranym kibicom. Drużynę Księży poprowadził osobiście  Proboszcz Parafii Jedwabno ? Ksiądz Roman Lompa, a w składzie jego drużyny wystąpili: ks. Jarosław Wiszowaty (Parafia Dźwierzuty), ks. Tomasz Kowalski (Parafia Targowo), ks. Janusz Piaskowski (Parafia Lesiny Wielkie), ks. Maciej z Pasymia i księża wikariusze: Daniel z Dźwierzut, Tomasz z Olsztynka, Łukasz z Barczewa oraz szafarz Pan Leszek Kowalczyk. Drużynę Przedsiębiorców na płytę boiska wprowadziła Przewodnicząca Rady Gminy Jedwabno ? Pani Maria Sienkiewicz, a w jej składzie znaleźli się: Szczepan Worobiej, Jacek Drelich, Andrzej Sienkiewicz, Józef Zalewski, Stanisław Gnoza, Edward Adamski, Bogdan Klóskowski, Andrzej Cytruk, Sławek Wiśniewski oraz Wójt Gminy Jedwabno ? Pan Krzysztof Otulakowski, który chętnie, regularnie i aktywnie bierze udział w tego typu imprezach.

Mecz powiązany był z odpustem Świętego Józefa, dlatego dla Jego imienników przygotowano specjalną konkurencję, choć jak się okazało prawie wszyscy spędzali ten szczególny dla siebie dzień w swoich domach a do specjalnej konkurencji przystąpił jedyny Józef na Hali  – Pan Józef Zalewski wraz z Proboszczem Parafii Księdzem Romanem Lompa. Była to konkurencja w której każdy z nich miał wydzielone pole i musiał pozbyć się z niego śmieci, wrzucając je na pole sąsiada.. – dlatego przy tej zabawie było dużo śmiechu, a konkurencję bezapelacyjnie wygrał Proboszcz, choć Pan Józef okazał tym samym swoją gościnność i dużą dozę wesołego usposobienia. Oprócz tego w przerwie meczu Animatorzy Hali Sportowej w Jedwabnie przy pomocy wyszkolonych wolontariuszy Uczniowskiego Klubu Sportowego ?Bocian? przeprowadzili konkurencje sprawnościowe, czyli rzuty do kosza i tory przeszkód dla wybranych z trybun kibiców, których trochę zjadała trema, ale po sowitych oklaskach chętnie stawali oni do rywalizacji. Było bardzo wesoło, zwłaszcza podczas wręczenia nagród dla uczestników, gdyż w większości były to ?leki dla duszy? w postaci różnych książeczek na stres, nerwy i skołatane serce, pisane uduchowionym językiem, a decyzję o ich wydaniu konsultowano z Panią Doktor Haliną Ważną, po czym Ksiądz Proboszcz rozdawał je wedle potrzeby.

Kolejnym punktem imprezy był występ grupy tanecznej Pani Klaudii Piersa, pracującej w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie, w którym to dziewczynki w wieku 7-10 lat dały popis swoich umiejętności wykonując jeden ze swoich układów tanecznych. Sędzią głównym meczu był Krzysztof Skwiot, który odważył się podjąć trud rozstrzygnięcia tego pojedynku, a spikerem meczu był Pan Jerzy Pałasz ? Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie, który podnosił charyzmę zawodnikom jak i kibicom podczas trwania meczu. Dla chętnych był rozdawany posiłek regenerujący przygotowany przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci, a nad zabezpieczeniem medycznym czuwała Pani Elżbieta Pałasz. Ostatecznie Księża wygrali 6:0, a bramkę rozpoczynającą festiwal strzelecki zdobył nie kto inny jak Proboszcz Parafii Świętego Józefa w Jedwabnie, pomysłodawca i inicjator całego przedsięwzięcia Ksiądz Roman Lompa.

Serdeczne podziękowania należą się przede wszystkim tym, którzy okazali jałmużnę dla celu jakim jest wsparcie świetlic Parafii Jedwabno, aby dzieciom i młodzieży z tych wiosek nie brakowało przyborów, którymi mogliby oni zająć swój wolny czas w sposób kreatywny i sukcesywnie mogliby rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Organizatorzy:

Parafia Świętego Józefa w Jedwabnie, Gmina Jedwabno,

Animatorzy Hali Sportowej w Jedwabnie,

Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie,

Parafialny i Szkolny Zespół CARITAS w Jedwabnie.