11 listopada 2023 r., Gmina Jedwabno świętowała Narodowe Święto Niepodległości . Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętej za Ojczyznę, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Roman Lompa . Po nabożeństwie, mieszkańcy i goście zgromadzili się przy pomniku „Katyń-Smoleńsk” gdzie Wójt Gminy Jedwabno, Pan Sławomir Ambroziak, wygłosił przemówienie. Następnie odbyło się składanie kwiatów i zapalanie zniczy przez przedstawicieli lokalnych władz, organizacji i państwowych jednostek:

-Delegacja Urzędu Gminy Jedwabno,
-Delegacja Rady Gminy Jedwabno
-Delegacja Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie
-Delegacja Zespołu Szkół w Jedwabnie
-Delegacja Nadleśnictwo Jedwabno
-Delegacja Banku Spółdzielczego w Szczytnie oddział w Jedwabnie
-Delegacja Poczty Polskiej S.A Oddział w Jedwabnie
-Delegacja Ochotniczych Straży Pożarnej w Jedwabnie, Szuci i Burdągu
-Delegacja Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie
– Delegacja mieszkańców Gminy Jedwabno

Wydarzenie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Tegorocznym obchodom towarzyszyło także uroczyste otwarcie Izby Pamięci i Tradycji w Jedwabnie! To wyjątkowe miejsce jest owocem pracy i kreatywności byłego Wójta – Włodzimierza Budnego . Jego wizja i zaangażowanie sprawiły, że w Gminie Jedwabno powstało nowe i ważne kulturowo miejsce ️. Izba powstała dzięki współdziałaniu Towarzystwa Przyjaciół Jedwabna, Gminy Jedwabno oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie.
Otwarcie Izby uświetniła swoim występem młoda skrzypaczka z terenu Gminy Jedwabno – Aleksandra Koperska.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania! Zapraszamy do odwiedzin i odkrywania kultury naszego regionu .