21 lipca 2023 r., w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie odbył się koncert słowno – muzyczny poświęcony pamięci Płk. Łukasza Cieplińskiego, pseud. Pług pt. „Grypsy z celi śmierci”. Na warstwę słowną koncertu złożyły się zapiski z więzienia, jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował ten polski bohater – dowódca IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, komu bliskie są wartości takie jak Bóg, honor i ojczyzna. W wydarzeniu wzięli udział:
• aktor Marcin Kwaśny (znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”)
• saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski
• pianista, ceniony kompozytor i aranżer Marek Lipski.
Słowo i muzykę dopełniła prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach przybliżających postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego.
Odbiorcami tego koncertu byli uczestnicy Rajdu Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady AK, których mieliśmy przyjemność gościć w Jedwabnie oraz mieszkańcy gminy Jedwabno wśród nich m.in.Pan Sławomir Ambroziak – Wójt Gminy Jedwabno oraz Pan Szczepan Worobiej Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie.