W niedzielę 30 kwietnia w Jedwabnie odbył się Piknik Ekologiczny. Wydarzenie zorganizowano w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, którego otwarcie nastąpiło całkiem niedawno, a mianowicie dnia   28 października 2022 r. Warto wspomnieć, że  inwestycja ta powstała w ramach projektu „BUDOWA GMINNEGO PUNKTU SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH W JEDWABNIE”, którego celem jest poprawa efektywności systemu zbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020. 

Kierując się dobrem mieszkańców i zachęcając do rozwijania w nich tak dzisiaj pożądanych postaw proekologicznych, Gmina Jedwabno, poprzez szereg działań promocyjnych i aktywizujących, pragnie zmotywować lokalną społeczność oraz turystów, do jak najczęstszego korzystania z tego miejsca. W związku z tym, zostało przygotowane przez pracowników Urzędu Gminy Jedwabno stoisko pn. „Punkt Rzeczy Używanych”, w którym mieszkańcy mogli za darmo zostawić sprawny i niepotrzebny już sprzęt AGD, RTV, meble itp. Natomiast ten, kto będzie potrzebował takiego sprzętu, może go stamtąd zabrać. Przedłużeniem tego projektu jest akcja DRUGIE ŻYCIE RZECZY, która za pośrednictwem platformy FB promuje co ciekawsze FANTY przywiezione do PSZOK-u. Stąd również powstała idea zorganizowania Pikniku Ekologicznego na PSZOK w Jedwabnie. 

Przybyłych gości powitał Adam Cudak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie, następnie głos zabrali: Pani Jolanta Drężek – Sekretarz Gminy Jedwabno, Pani Elżbieta Brzóska – Przewodnicząca Rady Gminy Jedwabno oraz Pani Sylwia Jaskulska – Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Radna Sejmiku Wojewódzkiego oraz Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie ks. Roman Lompa.

Spotkanie rozpoczęto  VIII Charytatywnym Biegiem Caritas, którego organizacji w głównej mierze podjął się tradycyjnie Parafialny Zespół Caritas w Jedwabnie z ks. Proboszczem Romanem Lompą na czele, którego wsparli niezawodni druhowie oraz druhny Ochotniczej Straży Pożarnej w Szuci i działająca przy niej Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Biegi odbyły się w 4 kategoriach – Rodzinna (100m), Klasy I-IV (300m), Klasy V-VIII (500m) oraz OPEN (4km) do Szuci i z powrotem, które poprzedziła rozgrzewka poprowadzona przez Rafała Krajza – głównego sędziego biegu.  Dla każdego uczestnika przewidziano medal za uczestnictwo oraz pakiet regeneracyjny. Zwycięzcom wręczono puchary. Wyniki w poszczególnych kategoriach prezentują się następująco:

Kategoria Rodzinna:

1. Rodzina Kudła z córką Marią

2.Rodzina Kukielskich z córką Karoliną

3.Rodzina Krawczyk z synem Nikodemem

Kategoria Klasy I-IV dziewczęta:

1.Emilia Malitka

2.Maja Gawrońska

3.Hanna Stulgis

Kategoria Klasy I-IV chłopcy:

1.Ilias Jędrzejczyk

2.Maciej Zbylut

3.Hubert Michalak

Kategoria V – VIII dziewczęta:

1.Marcelina Modrzejewska

2.Aleksandra Pietruczuk

3.Nadia Kowalczyk

Kategoria V – VIII chłopcy:

1.Maciej Dąbrowski

2.Olaf Zalewski

3.Łukasz Grabowski

Kategoria OPEN kobiety:

1.Agnieszka Gąska

2.Wiktoria Stempel

3.Agnieszka Bogucka

Kategoria OPEN mężczyźni:

1.Jan Maciejczuk

2.Radosław Kudła

3.Adam Włodkowski

Na muzycznej scenie pojawili się Kuba Ptak i Łukasz Jędrys. Tuż po biegach zaprosiliśmy uczestników na pokazy tematyczne związane z ekologią, bezpieczeństwem i ratownictwem medycznym. Adam Gełdon przybliżył nam podstawowe zasady biwakowania w zgodzie z naturą, a OSP Jedwabno zaprezentowało pokaz ratownictwa medycznego z wykorzystaniem defibrylatora AED, który przypominamy, że jest na wyposażeniu naszego oddziału Banku Spółdzielczego w Jedwabnie.  Na dzieci czekały pompowane zabawki, stoisko animacyjne Zespołu Szkół w Jedwabnie, warsztaty stolarskie prowadzone przez Karolinę Remuszko z „PRZEZ LAS” oraz edukacyjne stoisko Nadleśnictwa Jedwabno. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli liczyć na poczęstunek w postaci pysznej grochówki przygotowanej przez stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci.

W ramach tego wydarzenia prowadzone były także zbiórki karmy dla zwierząt z przytuliska, niepotrzebnych ubrań do kontenerów PCK i podzielnika Caritas, elektrośmieci dla Burdąga i książek do pierwszej w Jedwabnie SZAFY BOOKCROSSINGOWEJ. Polski Czerwony Krzyż w podziękowaniu społeczności lokalnej za przyjęcie pojemników PCK do zbiórki odzieży używanej i tekstyliów oraz za przekazywaną przez społeczeństwo odzież, przekazują sukcesywnie trójkołowe rowery dla osób niepełnosprawnych. Rehabilitacyjne rowery mają służyć do  niwelowania schorzeń u osób niepełnosprawnych.  Zastępca prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża – Pan Zbigniew Stasiłojć wręczył taki rower 8 – letniej dziewczynce – potrzebującej mieszkance naszej gminy. 

Podmioty zaangażowane w organizację Pikniku Ekologicznego: DZIĘKUJEMY

  • Urząd Gminy w Jedwabnie  
  • Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie 
  • Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa oblubieńca N. M. P. w Jedwabnie oraz działający przy tejże Parafii Zespół CARITAS 
  • Zespół Szkół w Jedwabnie  
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Jedwabnie 
  • Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci 
  • OSP w Jedwabnie
  • OSP w Szuci oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w SZUCI   
  • Gwardia Szczytno BOKS CLUB  
  • Nadleśnictwo Jedwabno 
  • Sołectwo MAŁSZEWO 
  • Sołectwo BURDĄG 
  • Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia 
  • Nadleśnictwo Jedwabno
  • BANK SPÓŁDZIELCZY W SZCZYTNIE od. W JEDWABNIE
  • STOKROTKA
  • MAZURSKIE GRZYBKI
  • POLSKI CZEROWNY KRZYŻ – WARMIŃSKO – MAZURSKI ODDZIAŁ OKRĘGOWY
  • PAKO UBEZPIECZENIA
  • TYGODNIK SZCZYTNO