W niedzielę, 1 maja 2022 r., w Parku Gminnym w Jedwabnie odbył się Europejski Piknik Kulinarny. Niemal 18 lat temu pond 13,5 miliona Polaków wyraziło zgodę na przystąpienie Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”, a niecały rok później, 1 maja 2004 r. Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami dołączyła do wspólnoty. Możliwość podjęcia pracy w innych  krajach UE sprawiła, że przed wieloma Polakami otworzyły się nowe możliwości, a nawet szanse na lepsze życie. Z tego względu, społeczność lokalna Gminy Jedwabno postanowiła obchody ww. rocznicy zadedykować obywatelom Ukrainy goszczącym na jej terenie, życząc Im, aby takie same szanse i możliwości otworzyły się przed Nimi podczas pobytu w naszych skromnych progach i aby rocznica wejścia do Unii Europejskiej stała się niedługo cyklicznym świętem w ich państwie.

Myślą przewodnią wydarzenia była integracja z nowymi mieszkańcami Gminy Jedwabno. Jako element łączący oba narody wybrano kuchnię, a dokładniej:  pierogi. Z tej okazji w dzień poprzedzający piknik odbyło się Polsko-Ukraińskie Lepienie Pierogów zorganizowane  prze GOK Jedwabno, Klub Seniora „Złota Jesień” oraz Stowarzyszenie KGW w Szuci. Frekwencja dopisała i wspólnymi siłami przygotowano m. in. ok. 2,5 tys. pierogów, którymi częstowani byli goście podczas pikniku.

Ww. wydarzenie można nazwać  wyjątkowym, gdyż do jego realizacji przyczyniło się wiele instytucji, organizacji, zrzeszeń oraz ludzi dobrej woli co daje liczbę ok. 23 podmiotów. To właśnie dzięki nim wydarzenie obfitowało w  moc atrakcji dla całych rodzin dostępnych całkowicie bezpłatnie. Oprócz przygotowanych dzień wcześniej pierogów i innych potraw goście mogli skosztować m. in. pysznych ciast, waty cukrowej lub napić się kawy w zamian za udział w badaniu w ramach projektu FABRYKA KULTURY.

Na deskach sceny, swoje talenty artystyczne zaprezentowali lokalni artyści. Po powitaniu gości, uczestników oraz lokalnych władz w osobach:  Pani Sekretarz Gminy Jedwabno – Jolanty Drężek oraz Przewodniczącej Rady Gminy Jedwabno Elżbiety Brzóska na scenie pojawili się:  Grupa Muzyczna Zespołu Szkół w Jedwabnie , ZPiT Jedwabno, Dziecięca Grupa Taneczna GOK Jedwabno,  Dawid Kowalczyk, Aniela Orzechowska, Marcelina Maciejczuk, grupa POGŁOS działająca przy GOK Jedwabno oraz  Nieformalna Grupa Ludzi Dobrej Woli, która zasługuje na szczególną uwagę, gdyż zawiązała się i przygotowała repertuar specjalnie na niniejsza imprezę. W repertuarze wykonawców znalazły się tez utwory w języku ukraińskim.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy, społeczności ukraińskiej oraz turystów.  Całość odbyła się w miłej i rodzinnej atmosferze  a pogoda okazała się być bardzo łaskawa mimo mało optymistycznych prognoz. Europejski Piknik Kulinarny można uznać za bardzo udane otwarcie sezonu turystycznego oraz letnich imprez plenerowych w Gminie Jedwabno, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Lista podmiotów, które przyczyniły się do organizacji pikniku:

 1. Urząd Gminy w Jedwabnie
 2. Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie
 3. Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie
 4. Klub Seniora ZŁOTA JESIEŃ działający przy GOK
 5. Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna
 6. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
 7. Zespół Szkół w Jedwabnie
 8. Zakład Gospodarki Komunalnej w Jedwabnie
 9. Gminna Biblioteka Publiczna w Jedwabnie
 10. Stowarzyszenie Kulturalne TANECZNIK (ZPiT Jedwabno)
 11. Fundacja HUMANUS z Czarnego Pieca
 12. KGW w Szuci
 13. Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia
 14. OSP w Jedwabnie
 15. Sołectwo REKOWNICA
 16. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Rekownica
 17. Sołectwo BURDĄG
 18. Gwardia Szczytno BOKS CLUB
 19. Sołectwo LIPNIKI
 20. Sołectwo MAŁSZEWO
 21. Sołectwo JEDWABNO
 22. GOK w Świętajnie
 23. MAZURSKIE GRZYBKI – SPONSOR
 24. BANK SPÓŁDZIELCZY W SZCZYTNIE od. W JEDWABNIE – SPONSOR