Zapraszamy wszystkich dziergających i chcących się nauczyć tej sztuki z Gminy Jedwabno na WSPÓLNE DZIERGANIE 13.01.2022 r. (czwartek) w GOK Jedwabno!

Jeśli NIE UMIESZ DZIERGAĆ – przyjdź na WSPÓLNE DZIERGANIE do GOK aby nauczyć się tej sztuki i zacząć robić swój szalik.

Jeśli UMIESZ DZIERGAĆ – zrób szalik w domu wg wytycznych poniżej i przynieś go do GOK albo ZS w Jedwabnie lub ewentualnie przyjdź na WSPÓLNE DZIERGANIE aby nauczyć innych tej sztuki.

Jeśli NIE CHCESZ DZIERGAĆ – to możesz wesprzeć akcję niepotrzebnymi drutami, szydełkami i nową lub sprutą włóczką, którą należy przynieść do GOK do 13.01.2022 r.

 

O AKCJI: (STRONA AKCJI NA FB)

Inicjatywa jest skierowana do kreatywnych, aktywnych i zamieszkujących Gminę Jedwabno celem wsparcia ogólnopolskiej akcji tworzenia Rekordowego szalika HANDMADE dla WOŚP. Inicjatywa powstała z pomysłu rękodzielnika i członka Sztabu WOŚP w Mińsku Mazowieckim – Anny Endzelm. Założeniem akcji jest stworzenie możliwie najdłuższego szalika, który później zostanie zlicytowany w aukcji Allegro na rzecz celu 30. Finału WOŚP dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci – aukcja wystartuje już niebawem i będzie trwać do 5 lutego 2022 r.

W akcji biorą udział tysiące osób z całej Polski, a także z zagranicy. Części rekordowego szalika można wykonywać z dowolnego rodzaju włóczki i wybraną przez siebie techniką. Dane osób, które zaangażują się w akcję, znajdą się na metce dołączonej do szalika.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ? Do akcji zapraszam wszystkich chętnych – osoby prywatne, organizacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, instytucje, zrzeczenia, firmy, sołectwa. Aby wziąć udział wystarczy stworzyć część szalika w dowolnej technice: szydełkując, na drutach czy plotąc rękoma.

WAŻNE! Dziergamy elementy szala o wymiarach: szerokość 20cm (+/- 1cm), długość 150cm – dzięki temu podobne kawałki po finale WOŚP będą mogły zostać wykorzystane do wykonania pledów, kocy, narzut lub innych przydatnych rzeczy w myśl idei „zero waste”. Włączyć się do akcji można również przekazując niepotrzebne włóczki – akcji przyświeca idea „zero waste”, w myśl której, szalik powstaje ze skrawków włóczek, pozostałości po ukończonych projektach i kłębków, które zalegają w szafie – zostaną przekazane osobom, które swój zapas już wykorzystały, a ręce wciąż palą się do pracy.

UWAGA! Gotowe szaliki można dostarczać do Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie lub Zespołu Szkół Podstawowych w Jedwabnie – w godzinach pracy instytucji do dnia 19.01.2022 r.