Prezentujemy skecz „Tanecznym krokiem przez życie” nagrany w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedwabnie, który zdobył pierwsze miejsce w IX Wojewódzkim Kabaretonie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Jesteśmy tacy sami jak Wy…”. Tegoroczne hasło przewodnie zaproponowane przez organizatora konkursu (ŚDS w Wolnicy) brzmiało: „Tanecznym krokiem przez życie”.

W kategorii kabaret organizator preferował twórczość własną (tekst i scenariusz skeczu napisany przez Uczestników). Podopieczni ŚDS w Jedwabnie nie poszli na łatwiznę i nie skorzystali z żadnego „gotowca”. Trudnego zadania napisania tekstu kabaretowego podjęła się Pani Ingrida Trzcińska. Wiersz jej autorstwa stanowi fundament skeczu pt. „Tanecznym krokiem przez życie”.

Sceny filmu były kręcone pod okiem terapeuty Bartosza Abramskiego i terapeutki zajęciowej Ewy Szemplińskiej w murach naszego Domu oraz w plenerze – na terenie gminy Jedwabno. Stylizacją aktorów-amatorów zajęła się Pani Ewa oraz terapeutka zajęciowa Celina Pogorzelska.

W nagraniach wzięli udział Uczestnicy:

Krystyna Kurzeja – lektor

Jan Krajza – James Bond

Teresa Adamowsky – Danka

Tadeusz Brzozowy – Pan Staszek

Antonina Brzozowa – Kobieta w czerwieni

Tego typu projekty stanowią dla Uczestników ŚDS treningi, podczas których poznają ciekawe formy spędzania czasu wolnego, uczą się pokonywać swoją nieśmiałość, przełamują stereotypy. W czasie pracy nad nagraniami terapeuci starają się wykształcać w Uczestnikach wysokie poczucie własnej wartości, akcentować ich silne strony, motywować do aktywności. Jednocześnie wszyscy (zarówno kadra jak i Uczestnicy) czerpią radość ze wspólnego działania i dzielą się tą radością z innymi.

Tanecznym krokiem przez życie

Druga kategoria, do której przystąpił ŚDS w ramach Kabaretonu, to praca plastyczna – wykonanie obrazu na płótnie o tematyce „Taniec w malarstwie”. Zadania podjęła się Pani Halina Kurowska. Uczestniczka po raz pierwszy odważyła się wziąć udział w takiej dziedzinie artystycznej. Realizacja pracy malarskiej w technice akryl na płótnie o wymiarach 50 na 70 cm trwała ponad miesiąc. Współpraca z terapeutą Panią Beatą Federowicz w pracowni plastyczno-rękodzielniczej z Uczestniczką Panią Haliną przyniosła niesamowity efekt. Powstała piękna, wzbudzająca zachwyt oglądających praca malarska, przedstawiająca kobietę unoszącą się w tańcu. Pomysł tematyki inspirowany był jedną z prac malarskich tworzonych w technice „malowania po numerach”, które z powodzeniem realizuje Pani Halina. Dobór stonowanych kolorów, miał za zadanie wesprzeć lekkość postaci, co niesamowicie udało się adeptce sztuki tworzenia na płótnie. Praca nie była łatwym zadaniem dla Pani Haliny, wymagała skupienia, koncentracji uwagi, otwarcia się na naukę sztuki łączenia plam barwnych, przełamywania samej siebie, wewnętrznych obaw i lęków. Jak sama mówi autorka „warto było przejść przez ten strach i obawę czy mi się uda, ale… warto było i jestem zadowolona, że dałam radę”. Czy można do takiej wypowiedzi dodać coś więcej, może tylko to, że autorka złapała bakcyla i jak sama deklaruje, chce poznawać tajniki tworzenia w nowo poznanej technice.