11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Na budynku Gminnego Ośrodka Kultury zawisł już baner z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – twórcy Niepodległej Polski! Co roku mieszkańcy gminy Jedwabno spotykali się, aby wspólnie świętować tę uroczystość. Obecnie musimy przestrzegać nałożonych obostrzeń i nie możemy zorganizować tego wydarzenia tak jak zazwyczaj. Postanowiliśmy, więc zaprosić Państwa przed ekrany monitorów na projekcję filmu dokumentalnego „Niepodległość” z 2018 roku w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego, który ukazuje drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości  w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. Film jest tym bardziej interesujący, że wykorzystano w nim nieopublikowane dotąd autentyczne materiały archiwalne z lat 1914 – 1923, które dzięki najnowocześniejszym technikom filmowym zostały odrestaurowane i pokolorowane.

Opis filmu:

Po 123 latach niewoli spełnił się sen Polaków o wolnym kraju.
Dzięki żmudnej i wieloletniej pracy archiwistów i filmowców zebrane z całego świata bezcenne archiwalia z lat 1914-1923 zostały zrekonstruowane cyfrowo, pokolorowane i udźwiękowione. Posłużyły do stworzenia wyjątkowej opowieści: o walce zbrojnej o polskie granice w czasie I Wojny Światowej i dyplomatycznej w Wersalu, o powstaniach i o plebiscytach mających wpływ na kształt polskiego państwa.
Na ekranie zobaczymy Ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którzy w ważnej historycznie chwili odłożyli na bok swoje ambicje i porozumieli ponad podziałami dla dobra ojczyzny.
Jak wyglądała droga do wolności i odbudowa państwa po latach zaborów? Jak wyglądało codzienne życie Polaków, którzy od nowa znajdują swoje miejsce na ziemi?
Po raz pierwszy zobaczymy wyjątkowe ujęcia polskich ulic z tego okresu w kolorze, podejrzymy ówczesną codzienność i przespacerujemy się ulicami polskich miast sprzed 100 lat.

https://www.facebook.com/GdziesWPolsce/videos/925534107836583/UzpfSTQyMjg3NTE0NDcyMjQ5OToxNTkyODM4NTI0MzkyODE2/