Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez udział w liturgii przez telewizję i internet.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00.

W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Cześć krzyżowi oddamy przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17:30. Adoracja  do godz. 22:00.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Nie będzie poświęcenia pokarmów na stół Wielkanocny. W tym roku tzw. święconka będzie miała charakter domowy. W załączniku  tekst Błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (kliknij tutaj).

W Wielką Sobotę od godz. 9:00  adoracja przy Grobie Pańskim. Natomiast wieczorem o godz. 18:00 rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta  liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Zamiast procesji rezurekcyjnej po Mszy św.  błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem przy bramie kościoła.

W niedzielę o godz. 6:00 zabiją dzwony obwieszczające ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE.

W każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Zatem oprócz kapłana i osób usługujących, mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną.

 

Źródło: www.jedwabno.caritas.pl