W dniu 21.02.2020 roku w Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie odbyła się akcja edukacyjna pt. „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Wydarzenie organizowane było przez grupę Niepokonani, działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedwabnie w ramach projektu Równać Szanse, przy pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedwabnie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. Na miejsce przybył także zaproszony Wójt Gminy Jedwabno – Pan Sławomir Ambroziak. Akcja miała na celu promowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy.
W tematykę wydarzenia wchodziło m.in postępowanie w przypadku: oparzenia, porażenia prądem, załamania, wbitego ciała obcego, omdlenia/zasłabnięcia/utraty przytomności oraz w stanie Nagłego Zatrzymania Krążenia (resuscytacja krążeniowo-oddechowa przeprowadzona z użyciem AED).
Zostały także przedstawione trzy bardzo ważne kwestie mianowicie:
✅Bezpieczeństwo na wodzie i lodzie
✅Akcja #ZamknijZanimZaśniesz
✅Czujka dymu/czadu
Wydarzenie zakończyło się pokazem sprzętu strażackiego, wspólnymi zdjęciami oraz podziękowaniami dla przybyłych gości.
Kierujemy podziękowania dla OSP Jedwabno za wypożyczenie sprzętu na potrzeby akcji oraz firmom:
-Sklep112
-Szczęśniak Pojazdy Specjalne
-Bezpieczny Strażak (Mentor S.A)
-Kadimex
Za bezpłatne przesłanie gadżetów które rozdaliśmy uczniom, dzięki czemu akcja cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem. W przyszłości planowane są następne tego typu akcje w innych szkołach.
Tekst i zdjęcia: Grupa Niepokonani