Uczniowie klasy IIIa brali udział w JESIENNEJ JUBILEUSZOWEJ X EDYCJI PROJEKTU EDUKACJI ZDROWOTNEJ „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej – nasz zespół to „Super trzeciaki”.  Wzorem lat ubiegłych organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska, a patronat honorowy sprawuje Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.

Główny cel projektu to wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Jesienny etap zachęcał do spożywania owoców i warzyw oraz do uprawiania sportu. Do wykonania było 6 zadań, na które składały się lekcje, konkursy, forum zdrowia dla rodziców i promocja zdobytej wiedzy przez uczniów.

Lekcja „Smacznie –zdrowo-kolorowo” miała na celu zachęcenie do codziennego spożywania warzyw i owoców.  Podczas zajęć dzieci rywalizowały w dwóch grupach rozpoznając owoce i warzywa zmysłami wzroku, dotyku i smaku. Zapoznały się z wartościami odżywczymi charakteryzującymi każdą z pięciu grup kolorystycznych. Rodzice zadbali o to, aby na zajęciach znalazły się rzadko spożywane owoce: kaki, awokado, ananas, granat, grejpfrut. Uczestnicy śpiewali piosenkę pt. „Witaminki”, wymyślając własną interpretację ruchową. Otrzymali gratulacje i pamiątkowe medale.

Konkurs „Zagadki owocowo-warzywne” polegał na ułożeniu w domu przez każdego ucznia krótkiej, rymowanej zagadki o warzywach lub owocach. Poprzez głosowanie wygrała zagadka o winogronach. Wszystkie zagadki zostały złożone w Klasową Księgę Zagadek Owocowo – Warzywnych.  Autorzy najlepszych zostali nagrodzeni dyplomami.

Zajęcia sportowe „Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem” uświadomiły dzieciom wpływu aktywności fizycznej na ich stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. Dzięki ćwiczeniom uczyły się umiejętności pracy w grupie oraz poznawały możliwości własnego organizmu. Przebieg zajęć: pogadanka o aktywności fizycznej, zabawa „Słońce świeci i pada deszcz”, wyzwanie sportowe „Zostań Siłaczkiem”, zabawa uspokajająca” Ręka, noga…”, podsumowanie, wręczenia uczniom za aktywny udział w zajęciach dyplomów „Certyfikat Siłaczka”.

Konkurs „Orderu Miłośnika Sportu.” Prace wykonaliśmy na papierowych talerzykach, wykorzystując gotowe papierowe elementy. Drogą głosowania udało się wybrać kilka najciekawszych Orderów. I miejsce zajął Order z gwiazdami i sportowcem umieszczonym w środku. Uczniowie, którzy wykonali najciekawsze Ordery zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.

Forum zdrowia dla rodziców zostało przygotowane wspólnie z pielęgniarką szkolną, która przeprowadziła prelekcję „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?”  Wszyscy rodzice otrzymali ulotki edukacyjne „7 zasad: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw”.  Pielęgniarka przekazała również dzieciom wiele cennych rad na polubienie owoców i warzyw, które im nie smakują.

Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań polegała na zaprezentowaniu innym uczniom zdobytej wiedzy w taki sposób, by zachęcić ich do jedzenia warzyw i owoców. „Super trzeciaki” były u uczniów klas młodszych prezentując im ułożone zagadki owocowo – warzywne. Przygotowali dla nich kolorowe szaszłyki owocowe. Zorganizowali jeden dzień zabaw na przerwach. Bawili się wspólnie w: Posągi, Pająka i muchy, Stonogę, Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy. Wszyscy uczestnicy zabaw na przerwach otrzymali Ordery Miłośnika Sportu. Promocją działań było również wykonanie plakatów na temat kolorowych warzyw, które wiszą na korytarzu szkolnym. W celu ciągłego utrwalania i przypominania o niezwykle ważnej roli zdrowego odżywiania szkoła zakupiła gry edukacyjne „Wiem, że zdrowo jem”. Z gier będą korzystać uczniowie wszystkich klas realizujący tematy dotyczące zdrowego odżywiania.

Wszystkie „Super trzeciaki” aktywnie uczestniczyły w realizacji projektu.

Dziękujemy za zaangażowanie rodzicom i fachową pomoc p. E. Pałasz – pielęgniarce szkolnej.

 

Tekst i zdjęcia; Zespół Szkół w Jedwabnie, Wychowawca klasy III a Pani Wioletta Rajkowska