Jedwabno na ludowo

Jedwabno ponownie na jeden dzień stało się stolicą muzyki, tańca i folkloru, a to za sprawą kolejnej, piątej już edycji Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik” w Jedwabnie.

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę sierpnia, przybyli do parku gminnego widzowie, mieli okazję wysłuchać i zobaczyć widowiska prezentowane przez zespoły ludowe z różnych regionów Polski.

Obchody V Festiwalu Folklorystycznego zainaugurowała uroczysta msza święta, po której korowód zaproszonych zespołów i gości, przy akompaniamencie muzyków, „na ludową nutę” przemaszerował, a nawet przetańczył do parku gminnego w Jedwabnie.

Oficjalną część rozpoczęły przemowy organizatorów i zaproszonych gości. Głos zabrali między innymi Poseł na Sejm – Urszula Pasławska, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Sylwia Jaskulska, wójt Gminy Jedwabno – Sławomir Ambroziak, przewodnicząca Rady Gminy – Elżbieta Brzóska. W imieniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego – Artura Chojeckiego – list odczytał Henryk Żuchowski. Prezes Stowarzyszenia „Tanecznik” odebrał również z rąk wicestarosty powiatu szczycieńskiego, Jerzego Szczepanka, symboliczny medal, wydany z okazji 20-lecia samorządu. W przemowach wielokrotnie podkreślano ważność jedwabieńskiego święta, zwłaszcza w kontekście kształtowania tożsamości i lokalnego patriotyzmu.

Na festiwalowej scenie zaprezentowało się sześć ludowych zespołów, w tym gospodarz wydarzenia – Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”, „Warnijsko Kapela” z Olsztyna, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”, „Folkbabeczki” z Pisza, Zespół Tańca Kurpiowskiego „Turoślanie” z Turośli, zaś gwiazdą Festiwalu był Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka, który wystąpił się w trzech odsłonach. Nie zabrakło także niespodzianek. W przerwach między kolejnymi prezentacjami zespołu z Kujaw, żartobliwe anegdoty gwarą warmińską wygłaszał Edward Cyfus – warmiński działacz regionalny, autor publikacji i pogadanek w gwarze warmińskiej. Każda z zaproszonych kapel otrzymała w prezencie od organizatorów symbol Festiwalu Foklorystycznego, zrobioną własnoręcznie przez członków Stowarzyszenia Kulturalnego „Tanecznik” – lalkę „Kasiuleńkę”.

Oprócz ludowych zespołów, gościem specjalnym Festiwalu był najpopularniejszy w Polsce zespół tworzący i wykonujący muzykę szanty, znany z hitów, takich jak „Morze, moje morze..” czy „Nie sprzedawajcie swych marzeń” – EKT Gdynia. Park w Jedwabnie był wypełniony publicznością do ostatniego wydanego przez muzyków dźwięku.

Festiwal Folklorystyczny uzupełniał jarmark ludowy, w którym swoje wyroby zaprezentowali lokalni rękodzielnicy, przedsiębiorcy i gospodarze. Nie zabrakło także swojskiego jadła, które rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. Podobnie, jak w latach ubiegłych, organizatorzy zadbali także o najmłodszych uczestników Festiwalu, tworząc strefę zabaw i animacji.

Tekst oraz zdjęcia: Pani Alicja Sławińska