27 Dni Jedwabna już za nami, choć pogoda Nas nie rozpieszczała to prezentujące się na scenie zespoły dawały taką energię, że nie obyło się nawet bez tańca w deszczu. Zacznijmy jednak od początku bo były to 3 dni Naszego Święta.

Piątkowy wieczór rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w intencji mieszkańców Gminy Jedwabno. Tradycyjnie w piątek w Gminnym Ośrodku Kultury gościliśmy kabarety. Dni Jedwabna oficjancie otworzył Wójt Gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak. Jak co roku gospodarzem wieczoru miał być Krzysztof Daukszewicz, niestety z przyczyn osobistych nie mógł być tego dnia razem z nami, ale zastępstwo jego było nie mniej atrakcyjne. I tak, na scenie zaprezentował się Artur Barciś znany Państwu m.in. ze szklanego ekranu, desek teatru, kin, teatru telewizji, a najmłodsi z cudownych dubbingów. Odtwórca ról m.in. Tadeusza Norka z serialu „Miodowe Lata” czy Arkadiusza Czerepach z serialu „Ranczo”. Od razu skradł serca Naszej publiczności niesamowitym humorem, ciepłem i otwartością. Następnie na scenie zaprezentował się kabaret „Trzeci Oddech Kaczuchy„, który podczas różnych uroczystości gościł już w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie. Tym razem także nas nie zawiedli. Zaprezentowali program w sposób żartobliwy komentujący aktualne nastroje i sytuacje w kraju, ale także i w sołectwach, gdyż Andrzej Janeczko jest sołtysem Sołectwa Ługi w Gminie Stryków.

Taneczną i rozrywkową sobotę rozpoczęły animacje dla dzieci, które poprowadziła klaunetka Gogo z grupy Klaunada. Dzieci bawiły się wraz z rodzicami tańcząc, śpiewając i biorąc udział w konkursach z nagrodami. Sobotni dzień otworzył Nasz lokalny zespół Black Minds, który powstał podczas zeszłorocznych wakacji i odtąd uświetnia rożnego rodzaju uroczystości i imprezy. W skład zespołu wchodzą:Arleta Gnoza, Piotr Kowalczyk, Alicja Niksa, Bartosz Piórkowski. Mocne wejście odnotował zespół Rock&Roni, którzy porwali publiczność do tańca w rytmie prawdziwego rock&rolla, a charyzmatyczny wokalista Oscar Jensen dał publiczności naprawdę dużo energii. Oscar to finalista programu „All together now. Śpiewajmy razem”, gdzie podczas show, aby wspólnie z nim śpiewać wstała cała setka Jury z Beatą Kozidrak na czele. W skład zespołu wchodzą Oscar Jensen, Roland Roni Gloger, Marcin Sejda, Marcin Łukaszewski. Gościnnie podczas ich występu jeden numer zagrał z nimi gitarzysta zespołu Hunter Piotr Pit” Kędzierzawski. Następnie zaprezentował się zespól Tokamband, którego członkowie pochodzą ze Szczytna i okolic. Wykonał cudowne aranżacje instrumentalne muzyki rozrywkowej. Przedział wiekowy członków zespołu był od 10 do 40+ lat, a w jego skład wchodzili saksofony:Judyta, Monika, Basia, Artur;piano:Tomek; gitara basowa:Wojtek; instrumenty perkusyjne Fabian i Robert. W dalszej części sobotniego koncertu pozostawaliśmy w rytmach rocka, a na scenie królowała kapela The Six Shooter. W klimacie muzyki rocka i blusa dali naprawdę czadu i porwali publiczność swoimi energicznymi numerami. W skład zespołu weszli: Kinga Dębska, Kuba Zembrzuski, Karol Jankiewicz, Michał Kowalczyk, Damian Szablak. Od godziny 20:00 wkroczyliśmy w rejony muzyki disco. Niesamowity występ dał Bartosz Abramski wraz ze swoim zespołem. Bartek ma na koncie dwie autorskie płyty pt. „Tam nasze są sny” oraz „Tylko dla mnie zatańcz”. Jest stałym gościem wraz ze swoimi utworami w stacjach telewizyjnych Polo TV, Disco Polo Music, ITV, Power TV. W tak dobry nastrój muzyki disco nie wprowadził Naszej widowni dawno nikt, byli fenomenalni. W skład zespołu wchodzą: Bartosz Abramski – autor wszystkich utworów, wokalista, kompozytor, autor tekstów, zawodowy muzyk i wokalista; Michał Czura – puzonista, klawiszowiec, akordeonista, zawodowy muzyk oraz Jonasz Kowalski – akordeonista, pianista, zawodowy muzyk. W zasadzie w każdym z zespołów, które tego dnia prezentowały się na naszej scenie, przynajmniej jeden jego członek pochodził z Gminy Jedwabno lub ma z nami kontakt na co dzień. Tym nie mniej jesteśmy bardzo dumni,że możemy wspierać i promować naszych artystów. Nadszedł czas na Gwiazdę Wieczoru. Hit „Zróbmy sobie fotę” śpiewali z nim wszyscy. Były Dj i wodzirej, jak mówi o sobie „dowcipniś z czarnym humorem” – LOVERBOY. Było show, zdjęcia, autografy, rozdawanie płyt – czyli wszystko na co czekali fani od samego południa. Na koniec zabawę do późnych godzin nocnych poprowadził Dj Dami.

Poza sceną było miasteczko dmuchańców, jarmark handlowy oraz można było podziwiać poplenerowe efekty wystawy Pleneru Malarskiego w Czarnym Piecu.

Niedzielę na Stadionie Sportowym w Jedwabnie otworzyły Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Gmin Jedwabno i Wielbark. Podczas zawodów Nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno Pan Marek Trędowski, a jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSPRP w Jedwabnie został odznaczony Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. W klasyfikacji męskich drużyn pożarniczych grupa „A” w Gminie Wielbark I miejsce zajęła drużyna z Lesin Wielkich, natomiast w Gminie Jedwabno drużyna z Nowego Dworu.

Następnie na dziedzińcu domu kultury odbyła się wykonana przez Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno, a przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturalne TANECZNIK przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedwabnie inscenizacja historyczna „Gorzkie żale ubogiej grzesznicy…”. Projekt pod tytułem „Inscenizacja historyczna – Gorzkie żale ubogiej grzesznicy” sfinansowany został przez Gminę Jedwabno na podstawie realizacji zadania publicznego: „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. W ramach tego projektu uszyte zostaną 2 komplety strojów mazurskich (2 damskie i 2 męskie). Pełen tytuł pieśni, na podstawie której powstała inscenizacja to: „Gorzkie żale ubogiej grzesznicy Ewy Turkowej, rodzonej Cybulszczanki z Burdąga w Jedwabieńskiej parafii, która z przyczyn otrucia własnego małżonka mieczem stracona została, na dniu 27 maja r. 1791”.
Reżyseria – Wiesław Nideraus
Choreografia – Anna Sarnowska
Opracowanie muzyczne – Waldemar Ciukszo
Scenariusz – Sławomir Ambroziak

Organizatorzy i Sponsorzy XXVII Dni Jedwabna:
1. Gmina Jedwabno
2. Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie
3. Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik”
4. Parafia p.w. Św. Józefa w Jedwabnie
5. Sołectwo Jedwabno
6. Firma „Mierzej” Grzegorz Mierzejewski Nowy Dwór
7.Usługi Transportowe Jedwabno Marzena i Jacek Kozłowscy
8. Spółka cywilna KRAM Bożenna Wyrzykowska Buk i Wiesław Nideraus
9. STANBUD Romana i Stanisław Gnoza
10. Przewozy Pasażerskie Jedwabno Stanisław Kozłowski
11. Bank Spółdzielczy w Szczytnie Odział w Jedwabnie
12. NOVUM Sp. z o. o. Szczytno
13. Mazurskie Grzybki sp. z o.o. Jedwabno Marek i Grzegorz Fesnak
14. Hotel Natura Mazur w Warchałach Grażyna Tomczak

Tekst: Izabela Włodkowska Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie
Zdjęcia: GOK Jedwabno, Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP – Krzysztof Nikadon, Inscenizacja historyczna – Alicja Sławińska