Dnia 23.02.2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie miało miejsce szczególne wydarzenie bowiem odbyło się tam spotkanie autorskie z wyjątkową scenarzystką filmową, producentką oraz pisarką. Ilona Łepkowska, bo o niej właśnie mowa, w swoim dorobku posiada napisane scenariusze do najbardziej znanych w Polsce produkcji filmowych m.in.: „Och, Karol”, „Och, Karol 2 „, „Jeszcze raz”, „Nie kłam, kochanie” czy „Nigdy w życiu”. Jest autorem bądź współautorem scenariuszy najbardziej lubianych seriali takich jak: „Klan”, „Na dobre i na złe”, „Barwy Szczęścia” czy „M jak Miłość”. W 2016 roku wydała własną powieść obyczajową zatytułowaną „Pani mnie z kimś pomyliła”. Obecnie w kinach można oglądać najnowsze dzieło Ilony Łepkowskiej – film „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3”. Na tę okazję ukazała się także specjalnie książka „Tu jest jakby luksusowo”.

Podczas spotkania, które ze scenarzystką poprowadziła Katarzyna Ciak, Pani Ilona opowiadała o swoim życiu zawodowym, prywatnym, a także o marzeniach i planach literackich. Zdradziła, że nie potrzebuje specjalnych warunków do pisania scenariuszy „…to moja praca, siadam i piszę nie czekam na wenę” wyznała. Tak też właśnie powstała część scenariusza do filmu „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” to znaczy podczas prywatnej podróży pociągiem do Wiednia. Choć Ilona Łepkowska jest najbardziej rozpoznawalną twarzą polskich scenarzystów to, jak się okazuje, nie zawsze ma wpływ na losy bohaterów. Ogromne salwy śmiechu wywołała anegdota, która zresztą jest bardzo prawdziwa, a mianowicie autorka powiedziała „Nie ja zabiłam Hankę Mostowiak w kartonach. To nie ja!„. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o kulisach pracy przy produkcjach filmowych, jak i serialowych, o doborze aktorów i pracy z nimi. Mówiła o tym, że ludzie czasami proszą ją aby ich ulubionym bohaterom nie zdarzało się zbyt wiele przykrych sytuacji, ale jednocześnie aby serial był ciekawy i wzbudzał emocje. Swoistym podsumowaniem tego tematu były słowa Hitchcock’a przytoczone przez Panią Ilonę „Film to jest życie z którego wymazano plamy nudy„. Fanów twórczości Łepkowskiej ucieszyły informacje, że właśnie powstaje książka, o jak to autorka ujęła „wstrętnej reżyserce/scenarzystce, zołzie wyjątkowo paskudnej„. Na tę publikację warto czekać, gdyż literatka dodała, że ma wyjątkową frajdę, jakiej dawno nie miała z pisania książki.

Nie mogło się obyć także bez szczegółów z życia prywatnego. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., że Pani Ilona jest niesamowitym kibicem dyscyplin sportowych,  czy że jej mąż w sposób szczególny nie śledzi jej seriali emitowanych w telewizji. Równie ciekawym wątkiem spotkania okazała się opowieść, jak Pani Ilona wraz ze swoją córką, mężem i psem stała się mieszkanką Burdąga. A słowa wypowiedziane przez scenarzystkę „…trafiliśmy do Burdąga znaleźliśmy tam malutki domek i w tym domku napisałam mnóstwo scenariuszy. Napisałam tam Barwy Szczęścia.  To jest serial z Burdąga” wszystkich  napawały dumą. Okazało się, że jako mieszkanka Burdąga, Pani Ilona bardzo interesuję się tym co dzieje się w Naszej Gminie. Bardzo spodobał jej się Kalendarz Imprez na 2019 rok obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń przyznała, że nawet brała udział w kilku gminnych imprezach w zeszłym roku. Pochwaliła organizację związaną z odbiorem odpadów, czy Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) prowadzonego przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Jedwabnie. Porównując problem odbioru odpadów do dzielnicy Warszawy, w której mieszka „U Nas w Warszawie ten problem nie jest jeszcze rozwiązany. Fantastycznie sobie z tym poradziliście” -dodała. Na konto Gminy Jedwabno wpadł także jeden minus , a mianowicie autorka ubolewała, że nie ma już dawnego kiosku z rybami, gdzie chętnie kupowała świeże specjały Mazur.

Na koniec spotkania Jerzy Pałasz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie wręczył Pani Ilonie kwiaty, a Sławomir Ambroziak Wójt Gminy Jedwabno podarował publikacje związane z historią regionu,  w tym także Burdąga. „Do zobaczenia w Burdągu!!!” powiedziała na koniec Pani Ilona. 

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury dziękuje Natura Mazur Hotel & Spa Warchały za użyczenie scenografii wykorzystanej podczas spotkania.