W dniu dzisiejszym, 11 lipca 2018 r. w miejscowości Czarny Piec w gminie Jedwabno zainaugurowaliśmy XI Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Czarny Piec 2018”. To wyjątkowe wydarzenie, które ma długą tradycję i na stałe wpisało się w Kalendarz imprez zarówno Gminy Jedwabno, jak i Powiatu Szczycieńskiego.
W 2018 r. udział w Plenerze malarskim bierze udział 15 artystów. Pochodzą oni z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Indii i Polski. Grupa przebywająca od 11 lipca do 22 lipca 2018 r. w Jedwabnie stanowi 10 osób. Druga grupa to 5 osób, które będą przebywały w Szczytnie.
Oficjalne powitanie grup przez Czesława Nowakowskiego, inicjatora wydarzenia, odbyło się w Czarnym Piecu. Artystów powitał również gospodarz miejsca czyli Wójt Gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak oraz Sekretarz Miasta Szczytno Lucjan Wołos. W powitaniu uczestniczył przedstawiciel Nadleśnictwa Jedwabno – Leśniczy Tomasz Brzozowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu w Szczytnie Krzysztof Mańkowski oraz przedstawiciel koła łowieckiego.
Przedstawienie grupy z Jedwabna dla naszej lokalnej społeczności odbędzie się w piątek 13 lipca 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie przy okazji koncertu Krzysztofa Daukszewicza. A już w najbliższym czasie będą mogli Państwo spotkać malarzy na ulicach Jedwabna, ale nie tylko, gdyż jak wiemy z doświadczeń z lat ubiegłych – artyści mogą pojawić się i malować wszędzie.