Nazwa ,,Niepokonani” zrodziła się w czasie trwania jednych z pierwszych zajęć i stała się określeniem aktywnie działającej grupy młodzieży w gminy Jedwabno.

Realizowany w ramach ,,Równać Szanse” projekt „Amatorsko? Jeszcze nam wypada” został sfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży (w naszym województwie dofinansowanie otrzymało tylko pięć grup, w tym nasza grupa z Jedwabna).

Uczestnictwo w projekcie zapewniło wiele rozmaitych atrakcji i pozwoliło nam poznawać bliżej niedostępny świat i poszerzyć horyzonty zainteresowań i uzdolnień. Cykliczne spotkania miały na celu integrację i rozwój młodzieży. Widywaliśmy się od początku lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej i wykonywaliśmy swoje zadania pod czujnym okiem koordynatorek: p. Joanny Żmijewskiej i p. Aleksandry Krawczewskiej.

      Głównym celem projektu było przygotowanie przedstawienia. Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad oprawą spektaklu: napisaliśmy scenariusz, stworzyliśmy scenografię, odbyliśmy warsztaty teatralne i muzyczne (poprowadzone przez Teatr ,,Maska” z Krakowa i pana Bartosza Abramskiego). Nauczyliśmy się także przygotowywać profesjonalny makijaż sceniczny dzięki uprzejmości makijażystki pani Doroty.

Premiera spektaklu miała miejsce 19 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół w Jedwabnie. Przedstawienie obejrzały wszystkie grupy przedszkolaków i uczniowie klas I-III. Ku naszej ogromnej radości dzieciom nasze dzieło się podobało, a stres jednak nie zjadł naszych opiekunek.

Ponadto przez te miesiące zajmowaliśmy się również promocją i relacjonowaniem działań w mediach społecznościowych. Wzięliśmy nawet udział w konferencji programu w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, gdzie opowiedzieliśmy o swoich dokonaniach i spotkaliśmy się z przedstawicielami innych grup realizujących program Równać Szanse. Dodatkowo odwiedzaliśmy także pracownika miejscowego Urzędu Gminy i siedzibę lokalnych gazet.

Przełomowym wydarzeniem było zorganizowanie w budynku biblioteki wspólnego nocowania. Tego dnia wzięliśmy swoje koce, poduszki i materace i w przyjaznej atmosferze spędzaliśmy wieczór przy grach planszowych, filmie oraz wspólnych rozmowach.

      Mimo ogromu atrakcji to nie koniec naszej działalności. W planach mamy koncert dla podopiecznych ŚDS w Jedwabnie, spacery z psami z Przytuliska w Jedwabnie oraz ponownie wspólne nocowanie. Będziemy poznawać bliżej technikę tworzenia scrapbookingu, czyli formy artystycznej łączącej fotografię z umiejętnościami plastycznymi. W celu uzupełnienia albumów i kroniki mieliśmy już okazję uczestniczyć w sesji zdjęciowej w plenerze z panem Mateuszem Arbatowskim. Przez ostatnie miesiące sami zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, które teraz wykorzystamy. Przed nami jeszcze podsumowująca inicjatywę impreza końcowa w sierpniu.

        Młodzież biorąca udział w tego typu przedsięwzięciach staje się przedsiębiorcza i zaradna życiowo. Natomiast instytucje, które mają możliwość składania wniosków, poszerzają tym samym wachlarz ofert dostępny dla młodych ludzi i przyczyniają się do aktywizacji tej grupy wiekowej. Jesienią kolejna edycja projektu, zachęcamy do udziału.

 

Agata Kozłowska z grupy „Niepokonani”