Tradycją stało się w Gminie Jedwabno rozpoczynanie sezonu imprez plenerowych od wydarzenia sportowego. Tak było i tym razem. 1 maja 2018 r. na Stadionie w Jedwabnie odbył się „Majówkowy Bieg po Zdrowie”. Jest on kontynuacją 5-letniej tradycji biegania w Biegu Caritas, który w tym roku przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie, Gmina Jedwabno i Zespół Szkół w Jedwabnie, przy wsparciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Burdąga, Jedwabna i Szuci oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jedwabnie.
Udział w biegach wzięło łącznie 190 uczestników, którzy na miejsce przybyli wspólnie z rodzinami i przyjaciółmi. Najmłodszy biegacz miał 1,5 roku, najstarszy 54 lata.
Zawody rozpoczęły się w samo południe, a otworzył je Jerzy Pałasz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie. Gościem specjalnym wydarzenia była utytułowana biegaczka, olimpijka – Anna Jesień. Gminę Jedwabno reprezentowała Sekretarz Gminy Jolanta Drężek i Przewodnicząca Rady Gminy Jedwabno Elżbieta Brzóska, a Zespół Szkół w Jedwabnie – Dyrektor Mariusz Dobrzyński.
Zawodnicy startowali w trzynastu kategoriach wiekowych. Pod trenerskim okiem Anny Jesień najmłodsi biegacze skorzystali z rozgrzewki. Imprezę poprowadził animator sportu Marcin Zapadka. Sędziami zawodów byli nauczyciele wf – Arkadiusz Kopeć oraz Adam Kowalczyk. Po każdym biegu uczestnicy otrzymywali pamiątkowy medal, a zwycięzcy trzech pierwszych miejsc – puchary. Zawodnicy posilali się smakowitą grochówką, a najmłodsi pysznymi goframi, przygotowanymi przez Panie Elżbietę Pałasz, Marię Pyrzanowską i Teresę Licką. Zabawy dla najmłodszych poprowadziły animatorki GOK w Jedwabnie – Milena Krajza i Dominika Wyszyńska oraz Beata Łojewska. Nad bezpieczeństwem zawodników opiekę sprawowali ratownicy medyczni z Fundacji Autrimpus. Zabezpieczeniem trasy biegu zajęli się członkowie OSP Jedwabno. Dodatkowymi bezpłatnymi dla uczestników atrakcjami była fotobudka, gdzie każdy mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz badania słuchu w Mobilnym Centrum, z których skorzystało 23 osoby.
Organizatorzy kierują ogromne podziękowania dla wszystkich, który przyczynili się do organizacji wydarzenia. W szczególności dziękujemy Państwu Małgorzacie i Piotrowi Bera, Pani Małgorzacie Roceń, wolontariuszkom Zespołu Szkół w Jedwabnie oraz licznie przybyłym strażakom z Burdąga, Jedwabna i Szuci.
Bieg nasz cieszył się również dużym zainteresowaniem biegaczy z poza terenu Gminy Jedwabno. Świadczy o tym fakt, iż połowa zdobytych pucharów nie została w naszej gminie, a przyjezdni biegacze przybyli do nas nawet z Działdowa i Olsztyna.
Wyniki w poszczególnych kategoriach prezentują się następująco:
Kategoria przedszkolaki – dziewczęta
1. Amelia Kowalczyk
2. Julia Dobrosielska
3. Marcelina Modrzejewska
Kategoria przedszkolaki – chłopcy
1. Igor Kowalczyk
2. Ilias Jędrzejczyk
3. Hubert Wojciechowski
Kategoria I klasa – dziewczęta
1. Nadia Żulińska
2. Marcelina Maciejczuk
3. Karolina Teske
Kategoria I klasa – chłopcy
1. Antoni Konopka
2. Grzegorz Hajn
3. Michał Zdunek
Kategoria II-III klasa – dziewczęta
1. Justyna Łojewska
2. Aleksandra Kuczmar
3. Maria Cytlał
Kategoria II-III klasa – chłopcy
1. Łukasz Zapadka
2. Grzegorz Duchna
3. Damian Łojewski
Kategoria IV klasa – dziewczęta
1. Helena Piekarowicz
2. Magdalena Zapadka
3. Paulina Szulc
Kategoria IV klasa – chłopcy
1. Krystian Arbatowski
2. Miłosz Kowalczyk
3. Łukasz Kiernozek
Kategoria V-VI klasa – dziewczęta
1. Natalia Nowosielska
2. Natalia Hajn
3. Wiktoria Stempel
Kategoria V-VI klasa – chłopcy
1. Jan Kołakowski
2. Michał Bączek
3. Sebastian Lis
Kategoria 14-16 lat – dziewczęta
1. Anna Bojanowska
2. Zuzanna Brzdonkiewicz
3. Zofia Pieńkosz
Kategoria 14-16 lat – chłopcy
1. Adam Jedamski
2. Jakub Banul
Kategoria 17-20 lat chłopcy
1. Tomasz Bojanowski
2. Robert Kaczorowski
Kategoria 21-35 lat – kobiety
1. Martyna Konarzewska
2. Katarzyna Bogucka
3. Jolanta Krajza
Kategoria 21-35 lat – mężczyźni
1. Michał Grabowski
2. Marcin Dudziec
3. Tomasz Kiernozek
Kategoria od 36 lat – b.o. – kobiety
1. Anna Jesień
2. Jolanta Pasik
3. Teresa Szydłowska
Kategoria od 36 lat – b.o. – mężczyźni
1. Cezary Zbrzeźny
2. Grzegorz Tomczak
3. Paweł Wiśniewski