Informujemy, że czujnik pomiaru jakości powietrza, który Gmina Jedwabno wygrała w konkursie Fundacji AVIVA „Wiem czym oddycham”,  został zainstalowany w Jedwabnie na budynku przy ul. Polnej 1 (Hala Sportowa). Od tej chwili mamy możliwość bieżącego monitorowania jakości powietrza w naszej okolicy.
Po pierwsze należy zapoznać się z oznaczeniami kolorów wyświetlanych na czujniku, co prezentuje grafika poniżej:

Żeby sprawdzić jakość powietrza w Jedwabnie nie należy jednak bezpośrednio udawać się na Halę Sportową. Mamy możliwość zdalnego sprawdzenia jakości powietrza.
Jak sprawdzić jakość powietrza w Jedwabnie:
Najprostszy sposób to wejście na stronę Gminy Jedwabno www.jedwabno.pl. Na dole, pod artykułami, po prawej stronie ukazuje się nam moduł prezentujący aktualne dane pobierane na żywo z czujnika w Jedwabnie.
Moduł ten oprócz jakości powietrza dodatkowo przedstawia informacje jak temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrza.

 

 

 

 

Jest jeszcze drugi, bardzo ciekawy sposób sprawdzenia jak jakość powietrza w Jedwabnie prezentuje się na tle całej Polski. W tym celu wchodzimy na stronę https://map.airly.eu/pl/. Tutaj widzimy wszystkie czujniki jakości powietrza zainstalowane przez Fundację AVIVA.
Już patrząc na mapę widać czujnik w miejscowości Jedwabno (na zdjęciu Jedwabno pokazujemy niebieską strzałką). Kolor kółka oznacza kategorię jakości powietrza. Aby uzyskać więcej informacji należy kliknąć na kółko, wówczas z lewej strony wyświetlą się dane dotyczące powietrza w Jedwabnie.

Patrząc na mapę całej Polski – w Jedwabnie nie jest źle! W chwili obecnej mamy dobre powietrze, a system podpowiada że w takiej sytuacji możemy bez obaw wychodzić na zewnątrz i cieszyć się dniem. Więc prosimy uważać tylko na niskie temperatury!