Okazało się, że w naszej gminie działa bardzo zdolna, pomysłowa i kreatywna młodzież. Nie koniecznie taka, która niszczy i nocami szuka metod na nudę, ale taka która tworzy i widzi swoje miejsce w naszej lokalnej społeczności. Wystarczyło dobrze ich poszukać, a tutaj zasługę miały wspaniałe Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie i wyszło, że jest na terenie gminy Jedwabno młodzież, która CHCE DZIAŁAĆ.
Grupa trzynastu osób, w wieku od 13 do 18 lat, realizuje projekt „Amatorsko? Jeszcze nam wypada”. Projekt ten jest prowadzony w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Poważnie to brzmi – i tak jest. Nasza młodzież zajmuje się organizacją zadań w ramach całego projektu, a koordynują ich postępy Aleksandra Krawczewska i Joanna Żmijewska, pracownice Biblioteki w Jedwabnie.
Jedwabieńska młodzież rozpoczęła swoje działania od nazwania grupy i stworzenia logo. I tak powstali NIEPOKONANI! A co będą robić? Plany projektowe są bardzo bogate. Za nimi już warsztaty z muzykiem Bartoszem Abramskim. Przed nimi dużo ciekawych wyzwań. Jednym z ich celów będzie samodzielne przygotowanie spektaklu dla dzieci. Ale żeby takie wydarzenie zrealizować młodzież musi być dobrze przygotowana. Więc odbędą się spotkania z charakteryzatorką, z aktorami Teatru Maska z Krakowa, młodzież będzie obserwować pracę aktorską, weźmie udział w sesji zdjęciowej, pozna techniki tworzenia scrapbookingu. To wszystko aby przygotować widowisko dla dzieci, które będziemy mieli okazję zobaczyć. A poza tym czeka ich dużo pracy dziennikarskiej: fotografowanie, pisanie, promowanie i relacjonowanie projektu w mediach społecznościowych. W tym celu powstała strona facebookowa pod nazwą: Równać Szanse-Jedwabno. Zapraszam do odwiedzenia i śledzenia postępów w realizacji projektu. Aktualnie na stronie pojawiły się krótkie historie o każdym uczestniku projektu i zdjęcia, ale nie takie zwyczajne – to prezentacja ich oryginalnych osobowości, charakterów i marzeń.
Pozostaje kibicować naszej zdolnej młodzieży. Życzymy powodzenia!