Tradycyjnie już w Gminie Jedwabno odbyły się 11 listopada 2017 r. obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku organizatorami uroczystości byli: Gmina Jedwabno, Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie, Parafia Rzymsko-Katolicka w Jedwabnie oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik” w Jedwabnie.

Uroczyste obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Niepodległej Ojczyzny, koncelebrowaną przez Księdza Proboszcza Romana Lompę, w której wzięli udział mieszkańcy gminy, władze samorządowe, poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Jedwabnie i Związku Gminnego OSP Gminy Jedwabno, delegacje Nadleśnictwa Jedwabno, Stowarzyszenia Kulturalnego „Tanecznik” oraz delegacja Prawa i Sprawiedliwości. Po Mszy Świętej poczty sztandarowe, mieszkańcy oraz delegacje zatrzymały się pod pomnikiem „Katyń – Smoleńsk”. Po odśpiewaniu hymnu Polski, złożeniu wiązanek kwiatów i zapalonych zniczy, uczestnicy obchodów przeszli w Marszu Niepodległości do Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie na Koncert Okolicznościowy z okazji Dnia Niepodległości.

Uroczystości w Domu Kultury rozpoczęło wystąpienie Pana Sławomira Ambroziaka – Wójta Gminy Jedwabno, a następnie w przedstawieniu słowno-muzycznym młodzież Zespołu Szkół w Jedwabnie ukazała trudną drogę walki i dążenia do odzyskania niepodległości przez naród polski. Na uwagę zasługuje piękny scenariusz przedstawienia przygotowany przez pedagogów naszej lokalnej szkoły, który został zwieńczony występem Chóru „Pasjonata” ze Świętajna. Potem odbyło się narodowe śpiewanie z udziałem podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”, który zainicjował wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, aby ocalić je od zapomnienia i podkreślić ich znaczenie w historii Polski.

Punktem kończącym programu obchodów była Wystawa Fotograficzna pt.: „Tajemniczy świat zwierząt” autorstwa Panów Huberta Jasionowskiego i Jerzego Niksy.

Organizatorzy Obchodów składają podziękowania Zespołowi Szkół w Jedwabnie, Zespołowi Pieśni i Tańca „Jedwabno”, Mazurskiemu Stowarzyszeniu Regionalnemu, Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Jedwabnie, Fundacji Kreolia Kraina Kreatywności w Jerutkach, Pracownikom Poczty Polskiej w Jedwabnie oraz wolontariuszom Domu Kultury.