Od połowy września 2017 r. w województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która pozwala mieszkańcom ananimowo i w bardzo prosty sposób zgłosić zagrożenia występujące w okolicy. Informacje trafiają do policjantów, którzy regularnie sprawdzają wskazane miejsca poprzez wysyłanie dzielnicowych czy patrolów.

Jak działa taka mapa?
Wystarczy wejść na stronę internetową: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html oraz wyszukać miejsce, które nas interesuje, np. Jedwabno. Tutaj możemy zobaczyć istniejące już zgłoszenia oraz dokładne miejsce ich występowania. Jeżeli chcemy dodać zgłoszenie, którego jeszcze nie ma na mapie, wystarczy wybrać kategorię zgłoszenia i wskazać konkretny punkt.

Jak się okazuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to strzał w dziesiątkę. Mieszkańcy powiatu szczycieńskiego zgłosili w sumie blisko 770 zdarzeń przez rok funkcjonowania aplikacji. W woj. warmińsko-mazurskim przez rzetelną weryfikację i oddziaływanie prewencyjne w większości przypadków nie widać ponownego nanoszenia zagrożeń w danych miejscach. Oznacza to, że na tych obszarach zmalała lub została całkiem wyeliminowana ilość zagrożeń.

Najczęstszymi zgłoszeniami zgłaszanymi przez społeczeństwo na terenie gminy Jedwabno jak dotąd jest: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz żebractwo.