Tegoroczne Dożynki Powiatu Szczycieńskiego odbyły się w Pasymiu w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. Nie mogło tam zabraknąć również Gminy Jedwabno.

Wieniec dożynkowy, reprezentujący Gminę Jedwabno podczas Dożynek Powiatowych, to wieniec który zwyciężył w konkursie na najpiękniejszy wieniec podczas Dożynek Gminno – Parafialnych w Jedwabnie. Przygotowany został przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci. W konkursie powiatowym zajął II miejsce.

Stoisko Gminy Jedwabno składało się z dwóch części. Część ku z domowym jadłem nawiązującym do jadłopisu dawnego regionu Warmii i Mazur oraz warsztat tkacki. Warsztat był aktywną częścią stoiska przedstawiającą wygasające rzemiosło tkackie, mające miejsce na mazurskiej wsi. Prowadziła je Pani Beata Jankowska, instruktor, plastyk z Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie. Główna myśl przewodnia to OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA i iść śladami Barbary Hulanickiej, dzięki której tkanina warmińsko-mazurska i warsztat tkacki nabrały ogromnego znaczenia na Maurach oraz w Polsce i na świecie. Na stoisku można było zobaczyć jak tkano tzw. Mazurskie Szmaciaki. Krosna wykonał twórca ludowy Stanisław Bałdyga z Mazuchówki pod Giżyckiem, natomiast tkactwa uczyła Panią Beatę jego żona Anna Bałdyga, znana artystka ludowa, mistrzyni tkania. Do tego tłem pracowni tkackiej były obrazy Pani Beaty Jankowskiej, inspirowane mazurską przyrodą.

Na gminnym stoisku można było także skosztować pyszności serwowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Odnowa” w Lipnikach oraz Sołectwo Burdąg.

Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, a część warsztatowa zadziwiła nawet samych organizatorów Dożynek Powiatowych. Na stoisku gościliśmy m.in. Członka Zarządu Województwa Panią Sylwię Jaskulską oraz Poseł na Sejm RP Panią Urszulę Pasławską.

Natomiast drużyna sportowa, pomimo padającego deszczu, doskonale bawiła się podczas ciekawych konkurencji, przygotowanych przez Powiatowe Centrum Sportu.