20 lipca 2017 r. w Czarnym Piecu na terenie gminy Jedwabno podsumowaliśmy X Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Czarny Piec 2017”. W plenerze malarskim udział wzięło ponad pięćdziesięciu artystów z 14 krajów.

Uczestnicy wystawy roboczej mieli wspaniałą okazję do obejrzenia kilkuset obrazów, przedstawiających piękno Mazur, w tym w szczególności tereny gmin Jedwabno, Pasym, Rozogi i Świętajno.

Jubileuszowy Plener Malarski był szczególny z uwagi na to, iż prace powstałe w czasie pobytu artystów w Czarnym Piecu licytowane będą w czasie wydarzeń kulturalnych, poprzez media, jak również w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Środki uzyskane z licytacji poprzez Fundację „HUMANUS” skierowane będą do dzieci potrzebujących pomocy z biednych rodzin lub przewlekle chorych z terenu Warmii i Mazur. Patronat honorowy nad tegoroczną X edycją Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Czarny Piec 2017” objął Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dwa dni po wystawie w Czarnym Piecu, mieszkańcy Szczytna mieli okazję podziwiać obrazy w Miejskim Domu Kultury, podczas wystawy która odbyła się w czasie Dni i Nocy Szczytna 22 lipca 2017 r.