Tradycyjnie, jak co roku, Gmina Jedwabno w miesiącu lipcu 2017 r. gości uczestników Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Czarny Piec 2017”. W wydarzeniu udział bierze pięćdziesięciu artystów z czternastu krajów. Patronat honorowy nad tegoroczną X edycją Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Czarny Piec 2017” objął Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Uroczyste otwarcie Pleneru miało miejsce 11 lipca 2017 r. w Czarnym Piecu. Przez ponad tydzień twórcy malować będą urokliwe tereny Czarnego Pieca, Jedwabna oraz okolicznych gmin (Świętajno, Pasym, Rozogi). Tradycyjnie zadaniem artystów będzie pokazanie w różnych technikach piękna Ziemi Mazurskiej, jej architektury i sztuki.

Wystawa robocza podsumowująca tegoroczny Plener odbędzie się w Czarnym Piecu w dniu 20 lipca 2017 r. o godz. 18:00, a dwa dni później wystawa zawita do MDK w Szczytnie.

Jubileuszowy Plener Malarski jest szczególny z uwagi na to, iż prace powstałe w czasie pobytu artystów w Czarnym Piecu licytowane będą w czasie wydarzeń kulturalnych, poprzez media, jak również w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Środki uzyskane z licytacji poprzez Fundację „HUMANUS” skierowane będą do dzieci potrzebujących pomocy z biednych rodzin lub przewlekle chorych z terenu Warmii i Mazur.

X lat historii…

Czarny Piec to miejscowość położona w gminie Jedwabno w powiecie szczycieńskim. Ukryta pośród lasów, nad brzegiem jeziora Czarne. Spokojna i urokliwa. To idealne miejsce dla osób ceniących sobie ciszę i odpoczynek, pośród tradycyjnych mazurskich krajobrazów. I pewnie właśnie dlatego znajdują się ludzie, którzy podejmują działania, aby piękno tej ziemi utrwalić na zawsze.

Od 10 lat w miejscowości Czarny Piec odbywają się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, w których uczestniczą malarze z Polski i zagranicy. Pomysłodawcą i organizatorem corocznych plenerów jest Czesław Nowakowski, który zachwycony pięknem Ziemi Warmińsko – Mazurskiej, postanowił w ten sposób rozsławić jej urodę na cały świat.

Pierwsze Spotkania Artystyczne „Czarny Piec” odbyły się w 2008 roku. Był to plener malarski, który sprowadził w to urokliwe miejsce artystów z różnych krańców świata, nie tylko z Polski. Każdego roku, w miesiącu lipcu, przez ponad tydzień malarze na płótnach utrwalają piękno naszej okolicy ukryte na co dzień w kulturze, sztuce, historii i przyrodzie.

Plenery Artystyczne „Czarny Piec” to spotkania malarzy z Polski i świata. W dziewięciu dotychczasowych edycjach uczestniczyli m.in. artyści z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Czech, Litwy, Węgier i oczywiście z Polski.

Spotkania kończą się zawsze wystawą poplenerową, gdzie można podziwiać owoce pracy artystów. Obrazy są doskonałym utrwaleniem wrażeń i odczuć w spotkaniu z mazurską ziemią, jej pięknem i kulturą. Obrazy malarzy wykonywane są w różnych technikach – olej, akryl, akwarela, pastel, ołówek. Odsłaniają one indywidualną wrażliwość artystyczną oraz różnorodną interpretację oglądanej rzeczywistości. Płótna odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi, a ich głównymi tematami przez lata był pejzaż, portret i abstrakcja.

W ciągu całego roku, po każdym Plenerze, powstałe dzieła plastyczne oglądać można w różnych miejscowościach naszego regionu i kraju. Wystawy odbywały się w Jedwabnie oraz w gminach sąsiednich, ale również za granicą Polski, m.in. w Czechach, Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Białorusi czy we Włoszech.