W miniony weekend lipca odbyły się dwudzieste piąte już „DNI JEDWABNA”, do których od wielu miesięcy przygotowywała się Gmina Jedwabno oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie. Za każdym razem , organizatorzy zabiegają o różnorodność programową trzydniowego święta Gminy Jedwabno. Tym razem , oficjalne rozpoczęcie XXV Dni Jedwabna zostało umieszczone w program piątkowej Mszy Świętej w Kościele p.w. Św. Józefa i Matki Boskiej Częstochowskiej, odprawianej przez Proboszcza Parafii ks.prał. Romana Lompa w intencji wszystkich mieszkańców Gminy Jedwabno. Integralną częścią mszy św. był występ Olsztyńskiego Zespołu Kameralnego „Pro Musica Antiqua” pod dyrekcją Leszka Szarzyńskiego . Główną część koncertu poprzedziło wystąpienie Pana Sławomira Ambroziaka Wójta Gminy Jedwabno, w którym podziękował ks. Romanowi Lompie za dotychczasową pracę i współpracę na niwie kultury w Gminie Jedwabno oraz przedstawił ideę organizowanych od wielu lat Letnich Koncertów realizowanych przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich przy współpracy z Zespołem „Pro Musica Antiqua”. Zaraz po koncercie, organizatorzy zaprosili do domu kultury na „lekkostrawny koktail „starego kabaretu Długi” z aktorami popularnego serialu „Ranczo” czyli występ Kabaretu „KaŁaMaSz”, który wypełnił salę widowiskową po brzegi.

Sobotnie popołudnie, to przede wszystkim była duża porcja muzyki, której od zmroku do godziny 2.00 dnia następnego, towarzyszyły tańce uczestników koncertów zespołów występujących na głównej scenie ulokowanej na Stadionie Sportowym w Jedwabnie. Ale to wszystko rozpoczęło się po ponad godzinną imprezą artystyczną p.t.: „W krainie jaskiniowców”, która zakończyła się animacjami dla dzieci z udziałem szczudlarzy.

Jako pierwszy wystąpił w nowej odsłonie Zespół „All the Rest” z Szuci przedstawiając solidnie przygotowany program coverów światowych i polskich zespołów rockowych. Podobnie było w przypadku koncertu Zespołu „Be Free', mimo braku jednej z wokalistek zespołu. Koncert Zespołu „Summer Night” , już samą swą nazwą zwiastował nie tylko letnią wieczorną zabawę przy swojej muzyce, ale i koncert , gwiazdy disco polo i gwiazdy „Dni Jedwabna 2017”, zespołu „B-QLL”. Od pierwszej piosenki tego występu wszystkie oczy były zwrócone w kierunku sceny głównej, aby podziwiać, śpiewać i tańczyć w rytm każdej następnej, które z wielką ekspresją były prezentowane na scenie. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa w blasku księżyca przy muzyce DJ Dami.

W czasie trwania koncertów, dzieci po animacjach szczudlarzy mogły korzystać, przy wsparciu finansowym rodziców, ze stoisk i wesołego miasteczka ulokowanego na płycie stadionu.

Całkowicie inaczej w porównaniu z rokiem ubiegłym, zaplanowano program na naszego święta na niedzielę. Przy sprzyjającej słonecznej pogodzie odbyły się , drugie z kolei , zawody w pływaniu długodystansowym „Open Water Narty” o Puchar Wójta Gminy Jedwabno na dystansie 3 kilometrów stylem dowolnym. W wyścigu tym uczestniczyło około trzydziestu kobiet i mężczyzn,którzy przybyli na plażę wiejską w Nartach z różnych stron Polski , ale i również z Kaliningradu. Jako pierwszy przybył na metę wyścigu Pan Bartłomiej Kubkowski reprezentujący MTP Kormoran Olsztyn osiągając czas 34 minut 51 sekund. Drugą osobą, która przekroczyła linię mety była Pani Justyna Burska z AZS UWM Olsztyn z czasem 41 min. 30 sek. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Pani Elżbiety Brzóski statuetki ufundowane przez Wójta Gminy Jedwabno oraz pamiątkowe dyplomy.

Tak bogaty i różnorodny program był możliwy do zrealizowania przy pomocy sponsorów tegorocznych „ Dni Jedwabna 2017” , którym organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie finansowe i organizacyjne przy realizacji Święta Gminy Jedwabno.

Tekst i zdjęcia: GOK w Jedwabnie