Forum Samorządowe Warmii i Mazur zwieńczyło wręczenie nagród Marszałka „Złote Runo”. To wyróżnienia za najbardziej proinwestycyjny budżet jednostek samorządu terytorialnego. Laury otrzymało 28 gmin, miast i powiatów, w tym Gmina Jedwabno. Forum Samorządowe Warmii i Mazur „Złote Runo“ odbyło się we wtorek 23 maja.

– Świętujemy 27. rocznicę wprowadzenia reformy samorządowej, która okazała się sukcesem demokracji – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Chętnie ruszyliśmy do pracy w samorządach, bo to oznaczało stanowienie samemu o sobie, decydowanie na miejscu o sprawach, które nas dotyczą. Przede wszystkim o dysponowaniu dochodami, a w ostatnich latach również środkami unijnymi. Sprawdzamy się w tej roli, co widać w dynamicznym rozwoju każdej sfery życia gospodarczego i społecznego.

Uhonorowano 15 samorządów za najwyższe w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydatki ogółem, czyli takie, które obejmują koszty utrzymania administracji. Gmina Jedwabno zajęła w tym rankingu miejsce II. Nagrodę z rąk Marszałka Województwa odebrała w imieniu Wójt Gminy Jedwabno – Przewodnicząca Rady Gminy Jedwabno Elżbieta Brzóska.

Podstawą do wyróżnienia jednostki samorządu „Złotym Runem” było przeliczenie wydatków majątkowych na jednego mieszkańca. Laureatów wyłoniono w czterech kategoriach: miasta (Lubawa, Iława, Elbląg, Nowe Miasto Lubawskie), miasta i gminy (Mikołajki, Nidzica, Zalewo), gminy (Nowe Miasto Lubawskie, Płośnica, Iława) oraz powiaty (kętrzyński, nowomiejski, szczycieński).